Επικράτηση των φαβορί για το σεντόνι

Στα χτεσινά αποτελέσματα για τα play offs της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης είχαμε επικράτηση των φαβορί σε όλα τα ζευγάρια. Στην Ιταλία η Νάπολι εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και νίκησε τη Νις με 2-0 με τα γκολ που σημείωσαν ο Μέρτενς στο 13′ και ο Ζορζίνιο με πέναλτι στο 70′. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 9 παίχτες λόγω απόβολης των Πλέα και Κοτσιέλο στο 80ο λεπτό. Στη Γλασκώβη η Σέλτικ διέλυσε την Αστάνα με 5-0 και είναι με το ενάμιση πόδι στους ομίλους. Οι “Κέλτες” προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Ποστνίκοφ στο 32′ και έπειτα ο Σινκλέρ με δύο τέρματα στο 42′ και στο 60′ έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του. Ο Φόρεστ στο 80′ έκανε το 4-0 και στο 88′ πάλι με αυτογκόλ αυτή τη φορά από το Σίτοφ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Στη γειτονική Κωνσταντινούπολη η εμπειρία της Σεβίλλης απέναντι στην πρωτάρα του θεσμού Μπασακσεχίρ αποδείχτηκε καθοριστική. Οι Σεβιγιάνοι προηγήθηκαν στο 16′ με τον Εσκουντέρο και παρότι ισοφαρίστηκαν από τον Ελία στο 64′ κατάφεραν είκοσι λεπτά αργότερα να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Μπεν Γιέντερ και να αποκτήσουν σαφές πλεονέκτημα για την πρόκριση. Τέλος στο Ισραήλ η Χάποελ Μπερ Σεβά αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από το γκολ του Ταβάρες στο 10′ ισοφάρισε γρήγορα με τον Νουακέμε και πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 45′ με πέναλτι από τον Τζέντεκ επικρατώντας της Μάριμπορ με 2-1.