Προβάδισμα για ΑΠΟΕΛ και Λίβερπουλ

Χτες το βράδυ έγιναν τα πρώτα παιχνίδια για τα play offs του Champions League με τον ΑΠΟΕΛ και τη Λίβερπουλ να αποκτούν ξεκάθαρο προβάδισμα για την είσοδο στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Η ομάδα της Κύπρου ευτύχησε να προηγηθεί πολύ νωρίς στο σκορ με δύο τέρματα αφού πρώτα ο Ντε Καμάρκο με κοντινή προβολή στο 2′ άνοιξε το σκορ και στο 10ο λεπτό ο Αλωνεύτης με άψογο ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 2-0 απέναντι στη Σλάβια Πράγας. Μέτα ανέλαβε δράση ο Βάτερμαν και η τύχη και ο πρωταθλητής Κύπρου κράτησε το σκορ μέχρι το τέλος. Οι Τσέχοι στο 36′ ατύχησαν καθώς ο κιπερ του ΑΠΟΕΛ είπε όχι στο σουτ του Φρίντριχ και ο σκόρερ του 1-0 απωλέσει μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ με τη λήξη του ημιχρόνου αλλά νικήθηκε από τον Λαβστούκα. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, ηταν καλύτεροι αλλά ο Βάτερμαν και το δοκάρι σταμάτησαν τη μείωση του σκορ. Στο 59′ με διπλή επέμβαση έσωσε την εστία του και στο 77′ το σουτ του Μεσάνοβιτς σταμάτησε στο δοκάρι. Έτσι το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος και στη ρεβανς στην Πράγα έχει τον πρώτο λόγο η ομάδα του Δώνη. Στη Γερμανία η Λίβερπουλ επικράτησε της Χοφενχάϊμ με 2-1 και είναι με το ένα πόδι στους ομίλους. Στο 12′ ο Μινιόλε απέκρουσε πέναλτι και στο 36′ ο Αλεξάντερ-Άρνολντ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ και στο 74ο λεπτό η σέντρα του Μίλνερ βρήκε στον Νόρντβαϊτ και εγινε το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 87′ με τον Ουτ αλλά μέχρι εκεί. Στην Ελβετία ο Νούχου με αυτογκόλ στο 91′ έδωσε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας έναντι της Γιούνγκ Μπόις ενώ η Στεάουα πήρε την ισοπαλία στην Πορτογαλία απέναντι στη Σπόρτινγκ ενώ η Καραμπάγκ επιβλήθηκε της Κοπενγχάγης με 1-0 με το γκολ του Μεμέντοφ στο 25′.