Αθλητισμός

ΑΕΚ χωρίς προσωπικότητα έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλωνα

ViberViber MessengerMessenger WhatsAppWhatsApp
Ακούστε το άρθρο

Οταν δεν καταφέρνεις να κερδίσεις τον Απόλλωνα Σμύρνης και να αναδειχθείς πρωταθλήτρια χειμώνα, μάλλον πρέπει να κοιταχτείς στον καθρέφτη και να ψάξεις να δεις τι φταίει στην προσωπικότητά σου, στο DNA σου και πετάς ευκαιρίες στα σκουπίδια.

Γιατί δεν ήταν η πρώτη ευκαιρία, που έχασε η φετινή ΑΕΚ, η οποία θα μπορούσε να έχει ξεφύγει στο πρωτάθλημα, αλλά δεν τα κατάφερε. Αρα υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό.

Και είναι σοβαρότερο γιατί η ΑΕΚ και καλή κυκλοφορία είχε στην μπάλα και σωστή ανάπτυξη του παιχνιδιού και κυρίως δημιούργησε πολλές ευκαιρίες. Άλλωστε η άμυνα του Απόλλωνα, παρόλο που ήταν μαζική και με κλειστούς τους διαδρόμους, άφηνε… ρωγμές. Και η ΑΕΚ μόλις στο 11′ απείλησε για πρώτη φορά, όταν ο Λόπες έκανε σέντρα και ο Τσιγκρίνσκι έπιασε ανενόχλητος κεφαλιά εξ επαφής, που όμως δεν βρήκε στόχο. Ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Λιβάγια έκανε όμορφη προσπάθεια στα όρια της περιοχής, σούταρε δυνατά από δύσκολη θέση, αλλά ο Τσόβιτς απέκρουσε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ πίεζε πολύ, κέρδιζε δεύτερες επιθέσεις καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους και έβρισκαν τρόπους να απειλήσουν τόσο από τον άξονα, όσο και από τα άκρα. Όμως η τελική πάσα, δεν ήταν καλή. Αλλά και όταν ο Λιβάγια έδωσε μια πάσα έτοιμο γκολ στον Λόπες στο 39′, ο Πορτογάλος δεν βρήκε δίχτυα μόνος του απέναντι στον Τσόβιτς. Και η ΑΕΚ ούτε και σ’ αυτή την φάση βρήκε το γκολ. Ενώ το ημίχρονο έληξε με την μοναδική τελική του Απόλλωνα σ’ ολόκληρο το 45άλεπτο. Ένα σουτ του Ελμπάζ έξω από την περιοχή, το οποίο όμως έφυγε μακριά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει δυνατά και να πιέσει από την αρχή, προκειμένου να μην αφήσει χρόνο να περάσει και να πιεστεί. Στο 50 ο Μπακασέτας βρέθηκε μόνος απέναντι στον Τσόβιτς, αλλά η κεφαλιά που έπιασε ήταν χωρίς δύναμη και πήγε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Απόλλωνα. Ενώ οκτώ λεπτά μετά, ο Λιβάγια έξω από την περιοχή έπιασε ένα σουτ και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία φορά που η ΑΕΚ απείλησε σοβαρά την εστία του Τσόβιτς. Ο Χιμένεθ έριξε στο γήπεδο πρώτα τον Κονέ, μετά τον Λάζαρο και κατόπιν τον Κλωναρίδη. Άλλωστε και το σχήμα σε 4-4-1-1. Όμως αντί να έπαιρνε ρυθμό η ΑΕΚ, φαινόταν να τον χάνει όλο και περισσότερο. Ο Απόλλων με εξαιρετική αμυντική λειτουργία, κρατούσε τους γηπεδούχους μακριά από την εστία του Τσόσιτς.

Κάποια στημένα και κάποιες σέντρες από τους παίκτες της ΑΕΚ, ήταν ο μοναδικός τρόπος που η μπάλα έφτανε στην περιοχή. Αλλά χωρίς να βρεθεί τρόπος να γίνουν απειλητικοί οι παίκτες του Χιμένεθ.

Ειδικά από το 75ό λεπτό και μετά, βγήκε κούραση, πίεση και βιασύνη στις προσπάθειες των παικτών της ΑΕΚ. Ούτε από τα άκρα, ούτε από τον άξονα βρισκόταν τρόπος για να απειλήσει η Ένωση. Και ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το μηδέν, χωρίς να απειληθούν. Οι σέντρες που περνούσαν οι παίκτες της ΑΕΚ στην περιοχή, είτε πήγαιναν κατευθείαν πάνω σε φιλοξενούμενους, είτε κατευθείαν άουτ. Και το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους.