Ανεβαίνει ο Παναθηναϊκός

Χτες στη Λεωφόρο διεξήχθη ο τελευταίος αγώνας της 7ης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη απέναντι στη Λάρισα με 2-1. Με τη νίκη αυτή οι πράσινοι έφτασαν τους 9 βαθμούς ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις. Το παιχνίδι τα είχε κυριολεκτικά όλα και αποζημίωσε τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία χωρίς όμως να μπορούν να νικήσουν τον τερματοφύλακα της Λάρισας σε αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησαν. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟ πήρε το προβάδισμα στο 50’ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από το Βιγιαφάνες. Στη συνέχεια ο Λεοζίνιο στο 61’ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου. Στο 77ο λεπτό οι ισορροπίες του ματς άλλαξαν καθώς ο Σίλα είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τον Παναθηναϊκό με δέκα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Περόνε έφερε το ματς στα ίσα. Μια ανόητη ενέργεια του Άλτμαν στο 84’ έφερε την αποβολή του για χτύπημα εκτός φάσης και έτσι η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έμεινε με 9 παίχτες. Τρία λεπτά αργότερα έγινε η φάση που θα συζητηθεί καθώς ο Περόνε υπεδείχθη λανθασμένα σε θέση οφσάιντ και στη συνεχεία σημείωσε το γκολ το οποίο δε μέτρησε. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα λήξει ισόπαλο μια σέντρα του Χίλιεμαρκ στο 93’ κατέληξε στα δίχτυα δίνοντας το έναυσμα για τρελά πανηγύρια στο γήπεδο.