Απόδραση από το Μιλάνο για την ΑΕΚ!

Όρθια μέσα στο “Σαν Σίρο” έμεινε η ΑΕΚ του Μανόλο Χιμένεθ! Η Ένωση δεν παρασύρθηκε από τον ρυθμό που ήθελαν να δώσουν στο ματς οι παίκτες της Μίλαν και χάρη και στον εξαιρετικό Ανέστη που έκανε φοβερές αποκρούσεις κράτησε την “χρυσή” ισοπαλία 0-0.

Άψογοι ήταν οι κιτρινόμαυροι στο πρώτο ημίχρονο. Με εξαίρεση το τελευταίο πεντάλεπτο δεν ανησύχησαν καθόλου ανασταλτικά, ενώ είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ με τους Σιμόες (30’) και Τζανετόπουλο (42’). Στο 8ο λεπτό ακυρώθηκε σωστά γκολ του Κουτρόνε για οφσάιντ. Και στο δεύτερο ημίχρονο όμως και ενώ η Μίλαν ανέβαζε ρυθμό, οι παίκτες της Ένωσης δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους και έφυγαν με έναν πολύτιμο βαθμό

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μίλαν (Βιντσέντσο Μοντέλα): Ντοναρούμα, Ροντρίγκες, Μπονούτσι, Μουσάτσιο, Λοκατέλι, Σούσο (83′ Μπορίνι), Τσαλχάνογλου, Μποναβεντούρα (72′ Κεσί), Καλάμπρια, Κουτρόνε, Αντρέ Σίλβα (62′ Κάλινιτς).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Βράνιες, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (93′ Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (64′ Αραούχο), Λιβάγια (76′ Μπακασέτας).