Πέρασε από την Κρήτη ο Παναιτωλικός

Στον αγώνα που άνοιξε την 6η αγωνιστική της Super League Σουρωτή ο Παναιτωλικός νίκησε με 3-0 τον Πλατανιά εκτός έδρας. Οι κρητικοί έχουν παράπονα από το διαιτητή της αναμέτρησης καθώς θωρούν αυστηρή την αποβολή του Πλιάτσικα στο 63′ ενώ και στο τρίτο γκολ της αναμέτρησης ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Η εικόνα όμως των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο έδειξε ότι το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο αφού οι αγρινιώτες ήταν καλύτεροι. Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με τον Ντίας στο 12ο λεπτό και λίγο πριν να βγει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 43′ ο Παναιτωλικός πέτυχε και δεύτερο γκολ. Έπειτα από ωραία συνεργασία των παικτών της ομάδας του Αγρινίου, η μπάλα από τα αριστερά πήγε  στα δεξιά, ο Κλέζιο έβγαλε προς το κέντρο, ο Μπεχαράνο άφησε ωραία την μπάλα και ο Ρόζα με υπέροχο δεξί σουτ έστειλε τον Κοκκαλά να μαζέψει για δεύτερη φορά την μπάλα από τα δίχτυα του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντίας στο 79′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Πανέξυπνη κάθετη πάσα του Μαρινάκη για τον Μάσουρεκ, ο Αργεντινός έδωσε στον Ντίας κι εκείνος πλάσαρε σε άδεια εστία για το 3-0. Βέβαια, ήταν ελάχιστα πιο μπροστά ο Ντίας στην παράλληλη πάσα του Μάσουρεκ και κακώς δεν υποδείχθηκε το οφσάιντ. Η λήξη βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα τη νίκη που τους φέρνει στην 6η θέση του πρωταθλήματος.