Ξυπόλυτη και… ανήμπορη η Εθνική ομάδα!

Η Εθνική ομάδα συνετρίβη 4-1 (30΄ Παπασταθόπουλος, 13΄ πεν. Μόντριτς, 19΄ Κάλινιτς, 33΄ Πέρισιτς, 49΄ Κράμαριτς) από την Κροατία, στο «Μάξιμιρ» του Ζάγκρεμπ. Η βαριά ήττα δεν της αφήνει πολλά περιθώρια πρόκρισης στα τελικά του Μουντιάλ της Ρωσίας.
Η ελληνική ομάδα πέρα από τις δεδομένες της απουσίες στην άμυνα, δεν έπαιξε οργανωμένα και δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις.
Επειτα από λάθος Ορέστη Καρνέζη που έχασε το κοντρόλ της μπάλας και ανέτρεψε τον Κάλινιτς που έγινε αποδέκτης της. Ο Μόντριτς άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 13ο λεπτό. Πάντως, ο Ελληνας γκολκίπερ γλίτωσε την αποβολή.
Οι Κροάτες πέτυχαν γρήγορα και το δεύτερο γκολ με τον Κάλινιτς στο 19΄ και ο τραυματίας Παπασταθόπουλος αναπτέρωσε τις ελπίδες μειώνοντας με κεφαλιά στο 30΄, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Πέρισιτς έδωσε εκ νέου «αέρα» δύο τερμάτων στη «Χρβάτσκα».
Στο 49′ λεπτό ο Σταφυλίδης δοκίμασε να γυρίσειτην μπάλα με το στήθος στον Καρνέζη, και από αυτή τη φάση προέκυψε το 4-1 με τον Κράμαριτς.
Στο 60΄ ο Σούμπασιτς έκανε μεγάλη απόκρουση στο σουτ του Μήτρογλου, στο 63΄ ο Παπασταθόπουλος πήρε και πάλι την κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ στο 75΄ νέα κεφαλιά, του Μήτρογλου, έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι και στο 90΄ ο τερματοφύλακας της Κροατίας απέκρουσε σωτήρια στη γωνία του άλλη μια κεφαλιά του… Μητρογκόλ.
Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την Κυριακή 12 Νοεμβρίου (21:45) στο «Γ. Καραϊσκάκης».
ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μόντριτς (89΄ Πάσαλιτς), Ράκιτιτς, Κάλινιτς (75΄ Ρέμπιτς), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Κράμαριτς (82΄ Βλάσιτς).
ΕΛΛΑΔΑ (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Μανιάτης (46΄ Ρέτσος), Παπασταθόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Σάμαρης (62΄ Ταχτσίδης), Ζέκα, Σταφυλίδης (71΄ Μπακασέτας), Φορτούνης, Μήτρογλου