ΑΕΚ-Σέλτικ 2-1 και πρόκριση

Το «κιτρινόμαυρο» πάρτι στην Ευρώπη συνεχίζεται. Η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τη Σέλτικ στη ρεβάνς ΟΑΚΑ και εξασφάλισε την πρόκριση στα play off του Champions League καθώς το πρώτο ματς είχε λήξει ισόπαλο 1-1. Ο Γκάλο στο 6΄ και ο Λιβάγια στο 50΄ πέτυχαν τα γκολ της Ενωσης που παρέμεινε αήττητη για 12ο διαδοχικό ευρωπαϊκό ματς και την επόμενη Τετάρτη (22/7) αντιμετωπίζει τη Βιντεότον στην Ουγγαρία στο πρώτο ματς των play off. Στόχος, η επιστροφή στα «αστέρια»… Το γκολ της πρωταθλήτριας Σκωτίας πέτυχε ο Σινκλέρ στο 79΄.

H ΑΕΚ έδειξε ψυχή, έδειξε τσαγανό, πέτυχε δυο γκολ στο ξεκίνημα των δυο ημιχρόνων και πήρε τεράστια και πέρα για πέρα δίκαιη πρόκριση επί της Σέλτικ με νίκη 2-1.

Πλέον η Ένωση πηγαίνει στα play off του Champions League, για να διεκδικήσει σε δυο παιχνίδια των εισιτήριο για τους ομίλους. Ενώ ήδη έχει βάλει στην… τσέπη, την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Πάμε να δούμε τα τέσσερα κομβικά σημεία του παιχνιδιού.

1. Η ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΓΚΟΛ

Η «καταραμένη» θέση του αριστερού εξτρέμ, ταλαιπώρησε τον Μαρίνο Ουζουνίδη ήδη από το πρώτο ματς στην Γλασκώβη, όταν έχασε πρώτα τον Μάνταλο και μετά τον Μπογέ. Και τότε η επιλογή του τεχνικού της ΑΕΚ, ήταν ο Έλντερ Λόπες. Μόνο που για την ρεβάνς, τον έχασε και τον Πορτογάλο, καθώς δεν κατάφερε να ξεπεράσει ο παίκτης τις ενοχλήσεις που είχε από την Κυριακή (12/8), όπως διαβάσατε στο Sport24. Έτσι, ο Ουζουνίδης υποχρεώθηκε να ενεργοποιήσει το εναλλακτικό πλάνο. Μετέθεσε τον Μπακασέτα στα αριστερά και έβαλε τον Γκάλο σε ρόλο δεξιού εξτρέμ. Και απ’ αυτή την έμπνευση, ο τεχνικός της ΑΕΚ πήρε και γκολ πριν καν συμπληρωθεί δεκάλεπτο. Στο 6 λεπτό ο Χουλτ έκανε την κούρσα από τα αριστερά, έβγαλε την σέντρα και ο Γκάλο «τρύπωσε» στην καρδιά της άμυνας της Σέλτικ και με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Και η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει ίσως το πιο ιδανικό ξεκίνημα. Που θα μπορούσε να γίνει και ιδανικότερο, αν ο Κλωναρίδης στο 9’ έβρισκε τέρμα με το πλασέ του και δεν έφευγε η μπάλα άουτ.

2. Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΤΟΥ… ΑΓΧΟΥΣ

Προφανώς και το γρήγορο γκολ, ήταν αυτό που θα ήθελε ο Ουζουνίδης από την ομάδα του. Εκείνο που σίγουρα δεν θα ήθελε ο τεχνικός της ΑΕΚ, είναι μετά από το γκολ αυτό, να γυρίσουν πολύ πίσω οι ποδοσφαιριστές του και να δώσουν χώρο στη Σέλτικ. Αντίθετα αυτό που ζητούσε από τον πάγκο, ήταν να προσπαθήσουν να πιέσουν τους Σκωτσέζους για να εκμεταλλευτούν το άγχος και την πίεση που θα είχαν, μετά το γκολ που δέχθηκαν. Ωστόσο η αλήθεια είναι πως περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες της ΑΕΚ έδωσε χώρους στην Σέλτικ. Βεβαίως χάρη στην εξαιρετική παρουσία του Άλεφ και του Σιμόες στα χάφ, αλλά και του Μπακάκη με τον Λαμπρόπουλο και τον Οικονόμου, η Ένωση δεν κινδύνεψε. Εξαίρεση ένα σουτ του Γκρίφιθς στο 33’ που πέρασε ελάχιστα άουτ. Κατά τα άλλα η Σέλτικ είχε υπεροχή μεν, φλυαρία δε, σ’ ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο.

3. ΟΤΑΝ “ΜΙΛΑΕΙ” ΚΑΙ Ο ΛΙΒΑΓΙΑ

Είναι δεδομένο πως ο Ουζουνίδης στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έδωσε μια σειρά από οδηγίες στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ. Η πρώτη εξ αυτών ήταν να βγουν περισσότερο μπροστά και να ψάξουν για ένα δεύτερο γκολ. Και το βρήκαν στην πρώτη τους επίθεση. Από στατική φάση. Ο Γκάλο εκτέλεσε φάουλ, ο Λαμπρόπουλος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Λιβάγια με την δεύτερη έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γκόρντον.

4. “ΜΑΓΙΚΗ” ΤΡΙΑΔΑ ΚΑΙ ΜΙΝΙ ΘΡΙΛΕΡ

Με το 2-0 υπέρ της, ήταν το απόλυτο αφεντικό και του ματς και της πρόκρισης. Και το μόνο που χρειαζόταν να κάνει, ήταν να μπορέσει να διαχειριστεί την πίεση που θα ασκούσε η Σέλτικ. Ειδικά από την στιγμή που, ο Ρότζερς έριξε σταδιακά στο παιχνίδι και τον Ντεμπελέ αλλά και τον Σινκλέρ. Δηλαδή όλα τα όπλα που είχε στην φαρέτρα του. Εκεί όμως «μίλησε» μια «μαγική» τριάδα της ΑΕΚ στην αμυντική γραμμή. Ο Οικονόμου με τον Λαμπρόπουλο στα στόπερ και ο Μπακάκης στο δεξί άκρο, έκαναν τρομερό ματς. Και μπορεί στο 78’ ο Σινκλέρ να τους… τρύπησε και να έδωσε… ζωή στην Σέλτικ. Όμως συνολικά, έκαναν όταν χρειαζόταν, για να κρατήσουν τους Σκωτσέζους μακριά από την εστία του Μπάρκα. Και ήταν οι τρεις τους, μαζί βεβαίως και μ’ όλους τους υπόλοιπους κιτρινόμαυρους, που είχαν την απάντηση στο μίνι… θρίλερ των τελευταίων λεπτών, μετά το γκολ της Σέλτικ. Η ΑΕΚ άντεξε παρά την πίεση των σκωτσέζων και πήρε την τεράστια πρόκριση.

Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο

Διαιτητής: Βλάντισλαβ Βεζμπορόντοφ (Ρωσία)

Βοηθοί: Ντατσένκο (Ρωσία), Γκαβρίλιν (Ρωσία)

ΑΕΚ(Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Χουλτ, Σιμόες, Άλεφ, Μπακασέτας (90’ Τσόσιτς), Γκάλο (81’ Αλμπάνης), Κλωναρίδης (72’ Μάνταλος), Λιβάγια.

ΣΕΛΤΙΚ (Μπρένταν Ρότζερς): Γκόρντον, Λούστιγκ (59’ Ντεμπελέ), Σιμούνοβιτς, Χέντρι, Τιέρνι, Φόρεστ, Μπράουν, Εντσάμ, Μακ Γκρέγκορ, Ρόγκιτς (76’ Σινκλέρ), Γκρίφιθς

Γκολ: 6’ Γκάλο, 50’ Λιβάγια, 78’ Σινκλέρ

Κάρτες: 42’ Λιβάγια, 53’ Γκάλο, 67’ Μπράουν