Πρώτος ο Τεντόγλου στο Diamond League

Ο Μίλτος Τεντόγλου το έκανε πάλι το θαύμα του. Ο εξαιρετικός Ελληνας αθλητής διατήρησε το αήττητο της σεζόν στο Diamond League. Ο κορυφαίος Έλληνας άλτης, χρυσός Ολυμπιονίκης στο Τόκιο και ασημένιος στο πρόσφατο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον, επικράτησε στο τουρνουά που έγινε στη Σιλεσία της Πολωνίας με άλμα στα 8,13 μ. επίδοση που αποτελεί και ρεκόρ του meeting στην πόλη.

Παράλληλα, ο Τεντόγλου έκλεισε θέση και στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, όπου θα διεκδικήσει το διαμάντι. Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι, δεν είχε εύκολο αγώνα καθώς μέχρι και το τέταρτο άλμα αντιμετώπισε προβλήματα. Ωστόσο στο πέμπτο του άλμα, έκανε επίδοση 8,13 μ., κατέκτησε την πρώτη θέση και κατέρριψε το ρεκόρ αγώνα που διατηρούσε από το 2014 ο Άντριαν Στραλκόφσκι με 7,83μ.

Δεύτερος με άλμα 8,09 μ. αναδείχθηκε ο Αμερικανός ΜακΚάστερ, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Κουβανός Μασό, επίσης με 8,09 μ..