Διέλυσε τον Ερυθρό Αστέρα ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας ένα καταπληκτικό 3ο δεκάλεπτο, διέλυσε τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ με (91-71) με τον ηγέτη των «πρασίνων» να κάνει… όργια. Νέες ελπίδες για 4άδα .

Ένας Παναθηναϊκός Superfoods όπως πρέπει να είναι!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έδειξε στον Ερυθρό Αστέρα ποιος είναι το αφεντικό μέσα στο ΟΑΚΑ και με εξαιρετική εμφάνιση με αποκορύφωμα την 3η περίοδο διέλυσε τους Σέρβους με 91-71.

Κορυφαίος για ακόμα μία φορά ήταν ο Νικ Καλάθης που ήταν πραγματική απόλαυση. Ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης των «πρασίνων» είχε σε 24:35 17 πόντους (7/8 δίποντα, 3/4 βολές), 10 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, αριθμοί που τον εκτόξευσαν στους 34 βαθμούς στο ranking.

Πολύ καλός για τον Παναθηναϊκό ήταν και ο Σίνγκλετον, που δεν είχε αντίπαλο, σκοράροντας 21 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ πολύ θετικός με την ενέργειά του στην άμυνα ήταν ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Παππάς και Τζέιμς πραγματοποίησαν επίσης θετικότατη εμφάνιση έχοντας 9 πόντους έκαστος, με «οικονομική» παρουσία.

Πλέον, οι «πράσινοι» έφτασαν στο 16-11 και ισοβαθμούν με Ζαλγκίρις και Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά μειονεκτούν σε πιθανή ισοβαθμία για την 4η θέση και το πλεονέκτημα της έδρας.

Το ματς

Μία από τις καλύτερες εκκινήσεις του, ακόμα και για εντός έδρας αναμέτρηση που κατά κανόνα είναι εξαιρετικός, πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός Superfoods κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, καθοδηγούμενος φυσικά από τον ηγέτη του, Νικ Καλάθη.

Δίνοντας γρήγορο ρυθμό και μοιράζοντας άψογα το παιχνίδι, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 9-2 ενώ το τρίποντο του Μάικ Τζέιμς διαμόρφωσε το 12-2, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους σε τάιμ-άουτ. Με την επιστροφή του από τον πάγκο, ο Παναθηναϊκός ήταν ακόμα καλύτερος και συν τοις άλλοις, ο Σίνγκλετον προστέθηκε στο σκοράρισμα, καθώς με δικό του 5-0, το σκορ έφτασε στο 17-2.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και περνώντας την μπάλα κοντά στη ρακέτα μείωσαν στους 10 (19-9), ενώ σε εκείνο το σημείο φάνηκε το κακό αμυντικό βράδυ του Βουγιούκα, αφού έκανε δύο άμεσα φάολυλ στον Όμιτς. Το σκορ της α’ περιόδου ολοκληρώθηκε στο 24-15 με τους Παππά και Σίνγκλετον να συνδέονται στο αντίπαλο καλάθι.

Στη β’ περίοδο, ο Σίνγκλετον ξεκίνησε εκ νέου «καυτός», αφού με νέο τρίποντο επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (27-15), τη στιγμή που ο Ερυθρός Αστέρας σημάδευε τους Μπιέλιτσα και Όμιτς κοντά στη ρακέτα, παίρνοντας φάουλ και βολές.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ άρχισαν να ανεβάζουν ταχύτητα, ψάχνοντας εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο κάτι που έφερε και ένα εντυπωσιακό άλεϊ-ουπ κάρφωμα του Γκάμπριελ από ασίστ του Παππά (33-20).

Σε εκείνο το σημείο ήρθε η χαλάρωση της άμυνας του Παναθηναϊκού και οι κακές επιλογές στην επίθεση. Το 34-20 έγινε σε λίγα λεπτά 36-32, με Ρότσεστι, Φελντέιν και Νταβίντοβατς να δηλώνουν για πρώτη φορά την παρουσία τους από την περιφέρεια.

Ο Τσάβι Πασκουάλ αναγκάστηκε να πάρει τάιμ-άουτ, αλλά ήταν και το τελευταίο που χρειάστηκε να καλέσει προκειμένου ο Παναθηναϊκός Superfoods να πατήσει… γκάζι και να αφήσει πάρα πολύ πίσω του τον Ερυθρό Αστέρα.

Σίνγκλετον και Καλάθης τα έκαναν όλα, οι «πράσινοι» συνολικά έτρεξαν το γήπεδο στον αιφνιδιασμό, πετυχαίνοντας εύκολους πόντους και το ημίχρονο έκλεισε στο +9 (47-38).

Πηγή: sport-fm.gr