Λάρισα – ΑΕΚ 2-1

Η Λάρισα επικράτησε 2-1 της ΑΕΚ στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδας.

Έξαλλοι όμως στην Λάρισα με τη διαιτησία «ντροπή αυτό που ζούμε»!

Με τον διαιτητή της αναμέτρησης στο AEL FC ARENA, Πραξιτέλη Ζαχαριάδη τα έβαλε η ΠΑΕ ΑΕΛ τονίζοντας πως δεν πρόκειται να φτιάξει ποτέ τίποτα!

Στην ανακοίνωση της ανέφερε σχετικά:

«Ζήτω η εξυγίανση! Ο πιο καθαρός ημιτελικός της Ελλάδος… Δεν πρόκειται ποτέ να φτιάξει τίποτα. Η λέξη ντροπή είναι πολύ λίγη γι αυτό που ζούμε».

Σε ένα ματς με πολύ ένταση και πάθος η Ένωση προηγήθηκε στο «AEL FC Arena» με τον Μασούντ (51’), ενώ οι «βυσσινί» ισοφάρισαν με πέναλτι του Ναζλίδη στο 57ο λεπτό. Το γκολ της νίκης σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Κρίζμαν.

Ο Χριστοδουλόπουλος ήταν αυτός που θα μπορούσε να κρίνει το ματς στο 75′ αλλά μετά την εκπληκτική ενέργεια του πλάσαρε στο κάθετο δοκάρι και αμέσως μετά ο Χιμένεθ έχασε με τραυματισμό και τον Χουλτ, ο οποίος άφησε τη θέση του στον Γκάλο (πήγε αριστερό μπακ ο Μπακάκης).

Η ένταση που υπήρχε στο ματς είχε αρχίσει να υποχωρεί πλέον, όπως υποχωρούσε και η ΑΕΛ, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πιέζει περισσότερο για το δεύτερο γκολ, το οποίο θα μπορούσε να βάλει στο 85′ με τον Μασούντ -μετά το άψογο κατέβασμα και στρώσιμο του Λάζαρου- αλλά ο Ιρανός τελείωσε λάθος τη φάση…

Και η τιμωρία για αυτό, γιατί κάθε λάθος του Μασούντ τιμωρείται, ήρθε στο 93′: Πολύ ωραία μπαλιά του Λεοζίνιο για τον Κρίζμαν, άψογο διαγώνιο, 2-1 η ΑΕΛ και τέλος στο αήττητο σερί της Ένωσης!

Λάρισα – ΑΕΚ 2-1 (Cosmote Sport 1)

Γκολ: 51′ Μασούντ (ΑΕΚ), 57′ πεν. Ναζλίδης (Λάρισα), 90′ +2′ Κρίζμαν (Λάρισα)