Αθλητισμός

Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός! Χαμός στα αποδυτήρια με την κούπα [pics]

ViberViber MessengerMessenger WhatsAppWhatsApp
Ακούστε το άρθρο

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα. Ένα πρωτάθλημα το οποίο αφιερώθηκε στη μνήμη του Παύλου Γιαννακόπουλου! Οι «πράσινοι» πήραν το 37ο της ιστορίας του. Στον τελευταίο τελικό, στο ΟΑΚΑ, επικράτησε του Ολυμπιακού με 84-70 χάρη στο εξαιρετικό του δεύτερο ημίχρονο.

«Πρωτάθλημα για τον Παύλο Γιαννακόπουλο» αναφώνησαν παίκτες, προπονητικό τιμ και οπαδοί του Παναθηναϊκού κατά τη διάρκεια της προπόνησης των «πρασίνων» την παραμονή του 5ου και τελευταίου τελικού της φετινής Basket League.

«Πρωτάθλημα για σένα Παύλο Γιαννακόπουλε» ήταν το σύνθημα που δονούσε το ΟΑΚΑ πριν και μετά το τέλος του αγώνα που χάρισε στον Παναθηναϊκό τον 37ο τίτλο της ιστορίας του! Ναι, αυτό το πρωτάθλημα ανήκει στον μεγάλο πρόεδρο των «πρασίνων» αφού όπως έλεγαν όλοι εντός των τειχών, αυτός ο τίτλος θα είναι αφιερωμένος μόνο στον εμβληματικό πρόεδρο του συλλόγου!

Ο Παναθηναϊκός… του δευτέρου ημιχρόνου

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός να έδειχνε ότι το ματς θα ήταν… αμφίρροπο και ντέρμπι μέχρι το τέλος, στο δεύτερο μισό του αγώνα ήρθαν τα πάνω-κάτω. Με ένα επιμέρους 53-35, οι «πράσινοι» διέλυσαν κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι απείλησαν με αποχώρηση από το ματς στην ανάπαυλα του αγώνα με αποτέλεσμα να… γυρίσει το ματς και το Momentum να πάρει στο «τριφύλλι»!

Ο Μάικ Τζέιμς και ο Νίκος Παππάς ήταν εκείνοι που έδωσαν το μεγαλύτερο σύνθημα για την αντεπίθεση της ομάδας τους έχοντας από 18 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ εξαιρετική ήταν η παρουσία των Γκιστ,Λοτζέσκι και του Σίνγκλετον στην άμυνα.

Από τον Ολυμπιακό ο Μακ Λιν ήταν εκείνος που δημιούργησε το μεγαλύτερο πρόβλημα στην «πράσινη» άμυνα, με τον Πρίντεζη να μην έχει την ανάλογη συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο.