Στέφανος Τσιστσιπάς: Νέος άθλος με ανατροπή και τώρα στον τελικό

Εκανε το θαύμα του ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Την παραμονή των 20ων γενεθλίων του, κέρδισε τον Κέβιν Άντερσον και προκρίθηκε στον τελικό του Rogers Cup στο Τορόντο του Καναδά.

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε για 4η φορα στο ίδιο τουρνουά αθλητή του Top 10 της παγκόσμιας κατάταξης (μετά τις μεγάλες του νίκες απέναντι σε Τιμ, Τζόκοβιτς και Ζβέρεφ), με μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Στέφανος έχασε το πρώτο σετ στο tie break, επικράτησε στο επόμενο με 6-4 ενώ το τρίτο σετ εκτυλίχθηκε σε θρίλερ, με τον Έλληνα τενίστα να επικρατεί επίσης στο tie break του αντιπάλου του.

Η αναμέτρηση όπως περιμέναμε εξελίχτηκε σε μία μάχη των σερβίς. Στο πρώτο σετ οι δύο αθλητές κράτησαν το σερβίς τους και έτσι οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να προηγηθεί με 4-1, όμως το σετ κατέληξε στον Άντερσον ο οποίος πήρε τους έξι επόμενους πόντους και με 7-6 (4) έκανε το 1-0.

Για να δούμε ένα break, το οποίο ήταν και το μοναδικό του αγώνα, έπρεπε να φτάσουμε στο τρίτο game του δεύτερου σετ. Δράστης ήταν ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος στη συνέχεια απλά κράτησε το δικό του σερβίς και με 6-4 έφτασε στην ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Έτσι, όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ. Εκεί είχαμε μία επανάληψη του πρώτου σετ. Οι δύο αθλητές κράτησαν το σερβίς και οδηγηθήκαμε εκ νέου σε τάι μπρέικ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε διπλό match point αφού προηγήθηκε με 6-4, όμως ένας διπλό λάθος στο σερβίς και ένα άστοχο βαθύ χτύπημα έφεραν το 6-6.

Στη συνέχεια ο Άντερσον είχε τη δική του ευκαιρία να πάρει το ματς, όμως ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντέδρασε. Ο Έλληνας τενίστας έσβησε το match point του αντιπάλου του και με τρεις δικούς του πόντους έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Και στον τελικό θα έχει αντίπαλο τον Ραφέλ Ναδάλ.