Αθλητισμός

Τούμπα: Έκλαψε ο Βαρέλα στην αγκαλιά του γιου του (pic&vid)

ViberViber MessengerMessenger WhatsAppWhatsApp
Ακούστε το άρθρο

Οι στιγμές που ακολούθησαν μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος για τον ΠΑΟΚ από τον Φερνάντο Βαρέλα, είναι από αυτές που θέλουμε να βλέπουμε στα γήπεδα .

Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης ο στόπερ του ΠΑΟΚ με κεφαλιά – ψαράκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ. Ένα γκολ που το έψαχνε από την αρχή της σεζόν.

Μόλις είδε τη μπάλα στα δίχτυα έτρεξε προς το μέρος του γιου του που[… ]εκτελούσε χρέη ball – boy προκειμένου να τον αγκαλιάσει, με τους δύό τους να ξεσπούν σε κλάματα.

Σύσσωμοι οι παίκτες του Δικεφάλου έτρεξαν πάνω τους, ενώ οι μοναδικές στιγμές στην Τούμπα είχαν και συνέχεια, με τον κόσμο να φωνάζει ρυθμικά το όνομά του, την ώρα που εκείνος συγκινημένος έστελνε ευχαριστίες προς τα επίσημα του γηπέδου[…]

Ο Φερνάντο Λόπεζ ντος Σάντος Βαρέλα (γεννημένος στις 26 Νοεμβρίου 1987) είναι από το Πράσινο Ακρωτήρι και παίζει και την εθνική ομάδα της χώρας του ως κεντρικός αμυντικός.

Σημειώνεται ότι ο ΠΑΟΚ νίκησε άνετα την ΑΕΛ με 3-0 στην Τούμπα, στη συνάντηση με την οποία έκλεισε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής στη Super League και επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω του την ΑΕΚ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με τα γκολ των Σάκχοφ (12΄), Βαρέλα (40΄), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πρίγιοβιτς στο 48ο λεπτό.