Βόλεϊ : Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-2 σετ τον Ολυμπιακό και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-2 στο χρονικά πρώτο ημιτελικό του φάιναλ φορ, που φιλοξενείται στη Ρόδο.

Ο «Δικέφαλος» θα διεκδικήσει στον αυριανό τελικό (21/4), με αντίπαλο το νικητή του αγώνα Ηρακλής-Παναθηναϊκός, το δεύτερο τίτλο του στη διοργάνωση, μετά από εκείνον το 2015, στη Σύρο.

Για τους «ερυθρόλευκους» ήταν η πρώτη ήττα εντός Ελλάδας στην εφετινή περίοδο, σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι έβγαλαν ψυχή και παρότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στα σετ (1-0 και 2-1), κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και να πάρουν τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό. Οι Θεσσαλονικείς είχαν καλύτερες επιλογές στα κρίσιμα σημεία του πέμπτου σετ, «βραχυκύκλωσαν» τα ατού του Ολυμπιακού και με σερί πόντους έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Αλεξίεφ 19 (16/28 επ., 3 μπλοκ, 70% υπ.), Μπέμε 6 (6/9 επ.), Ντρίζγκα 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Οϊβάνεν 14 (12/32 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ραούβερντινκ 18 (17/35 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ.) / Στεφάνου (λ, 66% υπ.), Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης, Ζουπάνι 2 (2/4 επ.), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Βάλκιερς 4 (1/2 επ., 3 άσσοι), Κουμεντάκης 20 (15/34 επ., 5 μπλοκ, 53% υπ.), Ουτσίκοφ 19 (15/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (4/10 επ.), Σαφράνοβιτς 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 65% υπ.), Γκιόν 10 (10/21 επ., 75% υπ.), Σακόγλου 3 (3/6 επ.), Σωτηρίου, Τερζής.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-19, 22-25, 8-15.