Βουλγαρία – Ελλάδα: Γλίτωσε το κάζο -Επική ανατροπή

Μετά την ήττα από τη Λετονία, η Εθνική Ελλάδας τα… χρειάστηκε και κόντρα στη Βουλγαρία στα προκριματικά του Eurobasket, όμως με μία τρομερή αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς και να πάρουν τη νίκη με 84-78 στην παράταση.

Η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 9 πόντους με λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος, αλλά ακολούθησε μία… κλασική ελληνική αντεπίθεση για να “σωθεί” το ματς. Ο Γιάννης Αθηναίου “πυροβόλησε” δις από το… σπίτι του κι ο Κατσίβελης έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 71-71.
Στον έξτρα χρόνο, η Εθνική μας Ομάδα σοβαρεύτηκε και με τους Μάντζαρη και Αθηναίου να πετυχαίνουν μεγάλα σουτ “καθάρισε” τελικά το ματς και τη νίκη με 84-78, για την τρίτη νίκη στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-44, 71-71 (κ.α.), 78-84

Τα στατιστικά των παικτών
Βουλγαρία: (Μπαρτσόβσκι): Μποστ 12 (1/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα , 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κοστόβ 15 (2), Γκεοργκίεβ 9 (4/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ιβάνοβ 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πέτκοβ 11 (3), Μπάτσεβ 7 (1), Μαρίνοβ 5, Τσερνοκόζεβ 8 (2), Βακλίνοβ, Χατζιρούσεβ 6 (2)

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Δ. Αγραβάνης 10 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Αθηναίου 21 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Καββαδάς 14 (4/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Φλιώνης, Κακλαμανάκης 9 (8 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκίκας, Λούντζης 8 (4/6 δίποντα)

Μακρόπουλος- Σάλος με τον Αντιδήμαρχο Αθήνας: Χωρίς ντροπή νοσταλγεί το σπίτι στο Baden Baden και την Aston Martin