Σταχτοπούτα της Ευρώπης η Σλοβενία!

Η Σλοβενία ήταν η μεγάλη νικήτρια κόντρα στη Σερβία με 93-85 στον μεγάλο τελικό του Ευρωμπάσκετ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν ισορροπημένο και οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (13-18). Η Σλοβενία δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ και πλησίασε στο τέλος της πρώτης περιόδου στους 2 (20-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ντράγκιτς ήταν ασταμάτητος και με τους Πρέπελιτς και Ντόντσιτς να δίνουν πολύτιμες λύσεις, η Σλοβενία πήρε διψήφια διαφορά (56-45).

Με… σπασμένα φρένα, ο Ντράγκιτς δεν άργησε να σπάσει το φράγμα των 30 πόντων και σκόραρε για το 63-53, στο 24′. Ο Μίτσιτς ήρθε από τον πάγκο κι έδωσε λύσεις στους Σέρβους, ενώ το πλήγμα για τη Σλοβενία ήρθε με τον τραυματισμό του Ντόντσιτς στα μισά του δεκαλέπτου. Η Σερβία εκμεταλλεύτηκε την «παγωμάρα» και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής με τον Στίματς (63-61, στο 28′). Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 71-67 χάρη στον Ντράγκιτς (35π., στο 30′).

Ο Γκούντουριτς στην τέταρτη περίοδο έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο και η Σλοβενία μπόρεσε να στείλει τη διαφορά ξανά στους 8 (75-67). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι Σέρβοι δεν τα παρατούσαν με τίποτα και κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά (77-76) και μάλιστα πέρασαν και μπροστά (77-78). Η Σλοβενία στα τελευταία λεπτά μπορεί να μην είχε στο παρκέ τον Ντόντσιτς (τραυματίας) και τον Ντράγκιτς (στον πάγκο για να ξεκουραστεί), αλλά ο Άντονι Ράντολφ βγήκε μπροστά και έδωσε πολύτιμες ανάσες στους τυπικά γηπεδούχους (86-82). Ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε σε τρίποντο και ο Νίκολιτς με δύο βολές 35” πριν το τέλος έδωσε αέρα 8 πόντων στη Σλοβενία (90-82) και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι με νίκη της Σλοβενίας με 93-85.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 56-47, 71-67, 93-85.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 11 (4 ριμπ.), Ντράγκιτς 35 (9/15 δίπ., 3/7 τρίπ., 8/9 βολ., 7 ριμπ., 3 ασ., 3 λαθ. 2 κλεψ.), Νίκολιτς 4, Πρέπελιτς 21 (4), Μούριτς 5 (1), Μπλάζιτς 7, Βίντμαρ 2, Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 8 (3/10 σουτ, 7 ριμπ.).

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 18 (2), Μπογκντάνοβιτς 22 (9/21 σουτ, 2/11 τρίπ., 4 ριμπ., 5 ασ.), Λούσιτς 9, Μιλοσάβλιεβιτς 2, Μπίρσεβιτς 8 (2), Στίματς 2, Μίσιτς 4, Γκούντουριτς 6 (2), Γιόβιτς 2, Κούζμιτς 6, Μαριάνοβιτς 6.