Το πήρε και αυτό η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Super Cup Ευρώπης αφού νίκησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα Σκόπια με 2-1. Η βασίλισσα της Ευρώπης έφτασε τους 4 κατακτήσεις και τους 25 διεθνείς τίτλους όντας η μοναδική ομάδα στον πλανήτη που έχει καταφέρει κάτι τέτοιο. Η Ρεάλ ξεκίνησε χωρίς το Ρονάλντο στη σύνθεση της αλλά είχε σε καλή μέρα τον Κασεμίρο και τον Ίσκο. Ο Ζιντάν έφτασε και αυτός τα 4 Super Cup 2 ως παίχτης και 2 ως προπονητής ενώ ο Μουρίνιο ακόμα δεν έχει επιβληθεί της Ρεάλ σε επίσημο ματς. Στο 16′ ο Κασεμίρο με κεφάλια σημάδεψε το δοκάρι και στο 24′ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Καρβαχάλ και άνοιξε το σκορ. Οι Μαδριλένοι πίεζαν ψηλά σε όλο το πρώτο μέρος και έτσι δυνατά μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52ο λεπτό ο Μπέιλ με τον Ίσκο έκρυψαν τη μπάλα και ο δεύτερος έκανε το 2-0. Εννιά λεπτά αργότερα ο Ουαλός έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στο επόμενο λεπτό ο Λουκάκου μείωσε το σκορ. Στο 82′ ο Ράσφορντ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2 καθώς νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Νάβας. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε παίχτες και οπαδούς των “μερένγκες” να πανηγυρίζουν τον πρώτο τίτλο της σεζόν.