Χωρίς Κατηγορία

Δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς και… ξέσπασε – Ηττήθηκε στον ημιτελικό του τουρνουά (vid)

Δεν τα κατάφερε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον ημιτελικό του τουρνουά της Ουάσινγκτον.

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεβ νίκησε 2-0 σετ (6-2, 6-4) τον Έλληνα τενίστα και προκρίθηκε στον τελικό στο 500άρι τουρνουά.

Ο 20χρονος Έλληνας έδωσε μάχη κόντρα στο Νο1 του ταμπλό και Νο3 του κόσμου, ο οποίος έκανε καταπληκτικό ματς και δίκαια πήρε την πρόκριση στον τελικό του Citi Open. O Γερμανός έκλεισε το ματς με 23 winners και μόλις 18 αβίαστα λάθη και χρειάστηκε 1 ώρα και 28 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Έλληνα πρωταθλητή.

Ο Ζβέρεβ θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Ρούμπλεβ [που απέκλεισε τον Κούντλα] ενώ τον Τσιτσιπά περιμένει την Δευτέρα (06/08) νέο career-high καθώς ύστερα από μια τρομερή εβδομάδα θα βρεθεί στο Νο28 του κόσμου.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Τσιτσοπά τα… πήρε με τον ίδιο του τον εαυτό. Μην μπορώντας να ανεχθεί την κακή εκκίνηση στον ημιτελικό ο 20χρονος Έλληνας τενίστας ξέσπασε με θυμό, χτυπώντας το κεφάλι του.