Μουντομπάσκετ 2019: Αυτοκτόνησε η Εθνική με την Βραζιλία!

Ήταν ένα ματς που έσπασε καρδιές αυτό μεταξύ της Ελλάδας και της Βραζιλίας στο Μουντομπάσκετ!

Η Εθνική μας είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο… μπλακ άουτ!

Η Βραζιλία επέστρεψε, πήρε τα ηνία και χρειάστηκε να φτάσουμε στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς.

Απίστευτο θέαμα στο Μουντομπάσκετ!

Ο εκπληκτικός σε όλο το παιχνίδι Γιώργος Πρίντεζης έφερε το ματς στα ίσια, ο Βαρεζάο έδωσε προβάδισμα δύο πόντων και… σχεδόν όλα κρίθηκαν σε μια κατοχή της Εθνικής μας.

Η επιλογή όμως εκεί ήταν κακή! Ο Καλάθης επανέφερε γρήγορα, ο Αντετοκούνμπο δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα κι έκανε επιθετικό φάουλ.

Mamma Mia! Οδοστρωτήρας Παπαγιάννης… κάρφωσε τους Βραζιλιάνους! Απίστευτο βίντεο

Παρόλα αυτά, οι Βραζιλιάνοι… κατάφεραν να κάνουν και πάλι τον αγώνα ντέρμπι, αφού με προβάδισμα τριών πόντων και μόλις δύο δευτερόλεπτα πριν τελειώσει ο αγώνας έδωσαν το δικαίωμα στον Κώστα Σλούκα να εκτελέσει τρεις ελεύθερες βολές και να φέρει το ματς στα ίσια!

Εκεί, ο ηγέτης της Φενέρμπαχτσε ήταν… σχεδόν αλάνθαστος. Ευστόχησε στις δύο πρώτες, κάνοντας το 79-78, ωστόσο αστόχησε στην τρίτη και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Δείτε το βίντεο

Το… ταμείο

Η Εθνική μας έφτασε να προηγείται κάποια στιγμή και με 13 πόντους διαφορά, δείχνοντας ότι έχει τον απόλυτο έλεγχο.

Κάτι η… έλλειψη καθαρού μυαλού στην συνέχεια, κάτι η μέτρια εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο (σ.σ. που “φορτώθηκε” και με φάουλ από νωρίς), κάτι και ο… αντίπαλος πο ήταν αποτελεσματικός, η Ελλάδα δυστυχώς έκανε μια ήττα που με βάση την εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο σίγουρα θα μπορούσε να αποφύγει.