Αθλητισμός

Έπαιξε σαν ΕΛΛΑΔΑ και κέρδισε!

ViberViber MessengerMessenger WhatsAppWhatsApp
Ακούστε το άρθρο

Επιτέλους έπαιξε όπως έπρεπε και πέρασε στους “16” η Ελλάδα. Το ματς ήταν ζωής και θανάτου για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και αυτό το είχαν καταλάβει άπαντες, αφού έπαιξαν σαν ΟΜΑΔΑ. Αντίπαλος της πλεον η Λιθουανία! Μαγικός Καλάθης, πολύ καλό ματς από Σλούκα.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο η Πολωνία εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα της Ελλάδας και πήρε προβάδισμα ακόμα και με 6 πόντους (14-20). Αυτή τη διαφορά που έχτισε φρόντισε να την διατηρήσει, αφού το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 23-29.

Στη συνέχεια η Εθνική μας μπήκε καλύτερα και κατάφερε ναπετύχει κρίσιμα σουτ, με αποτέλεσμα να κάνει την ανατροπή και να βρεθεί μπροστά με 35-31. Η άμυνα της Εθνικής μας βελτιώθηκε, οι Πολωνοί δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν και έτσι το αποτέλεσμα τοιυ ημιχρόνου βρήκε την Ελλάδα μπροστά με 49-43.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φάνηκε να προβληματίζει και πάλι, με τους ΠΟλωνούς να μειώνουν στον πόντο (68-67), ωστόσο κατάφερε να βρεθεί στο +3 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (70-67).

Σλούκας και Καλάθης συνέχισαν να βοηθούν την Εθνική, η οποία έδειξε να ανεβάζει σταδιακά ρυθμό και να δημιουργεί μια σημαντική διαφορά, την οποία διατήρησε μέχρι τέλους και έφτασε σε μια σημαντική νίκη με 95-77, που την στέλνει στους «16».

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 49-43, 70-67, 95-77.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 24 (4/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Μπουρούσης 10, Σλούκας 26 (5/6 τρίποντα), Παππάς 3 (1), Παπαγιάννης 8 (8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Σοκολόφσκι 2, Σελ, Κούλιγκ 26 (3), Ζαμόισκι 5 (1), Πονίτκα 8, Βαστζίνσκι 17 (1), Κόζαρεκ 12 92), Γκίελο, Καρνόφσκι 7.