Νίκες για Ρεάλ και Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε με νίκη τη φετινή Primera Division καθώς επιβλήθηκε στο Ανοέτα της Ντεπορτίβο με 3-0 έχοντας τον Μπέιλ να πετυχαίνει ένα ιστορικό ρεκόρ καθώς για 3η διαδοχική σεζόν πέτυχε το πρώτο γκολ της Ρεάλ στη σεζόν με πλασέ σε κενή εστία στο 20′. Έξι λεπτά αργότερα ο Κασεμίρο διπλασίασε τα τέρματα της “βασίλισσας”. Στο 53′ θα έπρεπε να αποβληθεί ο Ράμος για χτύπημα στο Σαρ κάτι που εν τέλεια έγινε στο τέλος του ματς. Πριν την αποβολή είχε προηγηθεί το 0-3 από τον Κρόος στο 63ο λεπτό και η απόκρουση πέναλτι από τον Νάβας στο τέλος. Στη Βαρκελώνη στον απόηχο του πρόσφατου τρομοκρατικού χτυπήματος η Μπαρτσελονα επιβλήθηκε της Μπέτις με 2-0 με τα γκολ να σημειώνονται σε τρία λεπτά. Πρώτα ο Τόσκα στο 36′ σημείωσε αυτογκόλ και στο 39′ ο Σέρτζι Ρόμπερτο διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Αξιοσημείωτο γεγονός του αγώνα ήταν τα τρία δοκάρια του Μέσι (35’60’81’). Τέλος στο Σαν Μαμές η αντίπαλος του Παναθηναϊκού Μπιλμπάο αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Χετάφε.