ΑΕΚ-Βελέζ 2-3 πέναλτι: Όλα στραβά και ανάποδα και αποκλεισμός ΣΟΚ!

Η ΑΕΚ έμεινε εκτός Ευρώπης από τον Ιούλιο, σε μία βραδιά που δεν τιμά τον σύλλογο!

Η Ενωση πήγε το ματς στην παράταση με το γκολ του Πέτρου Μάνταλου στο 98′ για το 1-0, αλλά στην παράταση δεν βρήκε το γκολ που έψαχνε και στα πέναλτι αστόχησαν Ανσαριφάρντ, Λόπες, Αραούχο με αποτέλεσμα να χάσει με 3-2.

Η ΑΕΚ σε σχέση με το πρώτο ματς στην Βοσνία είχε έξι αλλαγές.

Για τη ρεβάνς στο ΟΑΚΑ ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς επέλεξε σύστημα 4-1-4-1 και τον Στάνκοβιτς στο τέρμα, πλάγια μπακ τους Μπακάκη-Μιτάι και δίδυμο στα στόπερ τους Βράνιες-Τζαβέλλα.

Στα χαφ κόφτης ο Λε Ταλέκ κόφτης και ο Σιμάνσκι δίπλα στον Μάνταλο στα χαφ.

Στα άκρα της επίθεσης ήταν οι Γκαρσία (δεξιά)-Τάνκοβιτς (αριστερά) και φορ ο Αραούχο.

Η Βελέζ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και ξεκίνησε με πρέσινγκ…

Κάτι που δυσκόλεψε τους «κιτρινόμαυρους» που ήταν μαχητικοί στα προσωπικά μαρκαρίσματα.

Στο 10’ η ΑΕΚ πάντως πλησίασε στο γκολ με την σέντρα του Μπακάκη να βρίσκει τον Αραούχο, αυτός να σουτάρει δυνατά εντός περιοχής, αλλά τον Μπογκντάνοβιτς να μπλοκάρει.

Τέσσερα λεπτά μετά αντέδρασε η Βελέζ, μετά από λάθος του Μπακάκη που εκμεταλλεύτηκε ο Τσόσιτς αλλά το σουτ του μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Στάνκοβιτς.

Στο πρώτο κομμάτι του ημιχρόνου η Βελέζ δυσκόλευε αρκετά την ΑΕΚ

Στο 25’ σε φάση καρμπόν με αυτή του 10ου λεπτού, ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Αραούχο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω στον Μπογκντάνοβιτς.

Στο 32’ η Βελέζ έχοντας παγώσει τον ρυθμό, είχε καλή στιγμή με το φάουλ του Πρσες που έφυγε λίγο άουτ.

Στο 34’ η ΑΕΚ έχασε την σπουδαιότερη ευκαιρία ξανά με τον Αραούχο.

Οι παίκτες της ΑΕΚ αναπτύχθηκαν πολύ ωραία.

Ο Σιμάνσκι έστρωσε στον Αραούχο, αυτός έκανε το γύρισμα, κοντά στο ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Η βοσνιακή ομάδα πάντως… απάντησε αμέσως με σπουδαία φάση.

Σουτ στην κίνηση του Ράντοβατς μέσα από την περιοχή μετά από κακή εκτίμηση της φάσης από τον Μιτάι και ο Στάνκοβιτς κάνει μεγάλη επέμβαση στην αριστερή γωνία του…

Ενώ εν συνεχεία ο Ζάιμοβιτς στη συνέχεια πάει να σκοράρει από κοντά, αλλά η μπάλα κόντραρε.

Αμέσως μετά, στο 37’ ο Αραούχο πιάνει φοβερό σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά με φοβερή επέμβαση ο Μπογκντάνοβιτς κράτησε το μηδέν.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την πίεση και τον Μιλόγεβιτς να δείχνει εμπιστοσύνη στην 11άδα του.

Η Ενωση στο 52’ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Τάνκοβιτς.

Στο 62’ ήρθε η πρώτη παρέμβαση της ΑΕΚ για να γίνει πιο επιθετική με τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης αντί του Τάνκοβιτς.

Λίγα λεπτά μετά ο Μιλόγεβιτς απέσυρε τον Μιτάι, για να μπει ο Λόπες και να δώσει επιθετικό τόνο από αριστερά.

Αμέσως μετά η Βελέζ άγγιξε το γκολ.

Ο Ντούντιτς από πλευράς Βελέζ με την τακτική του και τις αλλαγές του επιχειρούσε να «παγώσει» συνεχώς τον ρυθμό του αγώνα.

Στο 77’ ο Τζαβέλλας σκόραρε από κοντά αλλά το γκολ ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τρία λεπτά μετά ο Γκαρσία έχασε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία…

Ο Μιλόγεβιτς έβαλε και τον Αλμπάνη στον αγωνιστικό χώρο για να βρει…κάτι από ατομική ενέργεια.

Ο Αλμπάνης και ο Ανσαριφάρντ έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες, αλλά στο 98’ έγινε η μεγάλη φάση που έψαχνε η ΑΕΚ.

Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Αλμπάνης κάνει το γέμισμα, ο Ανσαριφάρντ παίρνει την κεφαλιά και ο Μάνταλος με κοντινό τελείωμα θα σκοράρει για να γράψει το 1-0 για την ΑΕΚ!

Αυτό το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση ο Μιλόγεβιτς έβαλε Σάκχοφ και Σβάρνα αντί Αλμπάνη και Μπακάκη.

Στο 91’ ο Σάκχοφ έβγαλε τον Ανσαριφάρντ μόνο του στο πλάι, αλλά του έφυγε το κοντρόλ και δεν πρόλαβε να πλασάρει σωστά.

Στο 103’ ο Ανσαριφάρντ έκανε ένα πολύ ωραίο βολέ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο επόμενο λεπτό ο Αραούχο με δυνατό σουτ ανάγκασε σε επέμβαση τον Μπογκντάνοβιτς.

Στην εξέλιξη της φάσης ο Ανσαριφάρντ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, όντας εκτεθειμένος.

Η ΑΕΚ έδειχνε ενέργεια και διάθεση, σε αντίθεση με την Βελέζ που είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο στο χορτάρι.

Στο 118’ ο Μάνταλος απείλησε ξανά με δυνατό σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Eτσι, τελείωσε το ματς στο 1-0 και πήγαμε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί ο Στάνκοβιτς έπιασε 2 πέναλτι, αλλά για την ΑΕΚ αστόχησαν Ανσαριφάρντ, Λόπες και Αραούχο.

Έτσι η Βελέζ πήρε την πρόκριση και η Ενωση μένει εκτός Ευρώπης.