Γιατί η 19η Νοεμβρίου είναι σημαδιακή για τον Πελέ

Σαν σήμερα, στις 19 Νοεμβρίου 1969 ο Πελέ έφτανε τα 1000 γκολ στην καριέρα του, γράφοντας ιστορία.

Το 1000ο τέρμα της σπουδαίας καριέρας του Πελέ ήρθε με πέναλτι (το κέρδισε ο ίδιος) στο 32ο λεπτό του 909ου αγώνα του, κάνοντας το 2-1 στο Maracana, μπροστά σε 150.000 θεατές. Η ραδιοφωνική μετάδοση του αγώνα διέκοψε την κίνηση στους δρόμους όλων των μεγαλουπόλεων για 1 λεπτό μέχρι να χτυπηθεί το πέναλτι και μετά το γκολ χιλιάδες άνθρωποι ξεχύθηκαν στους δρόμους χορεύοντας σάμπα!

Φαίνεται πως 19η Νοεμβρίου πάντως είναι σημαδιακή για τον Πελέ, καθώς το 1999 είχε αναδειχθεί «Κορυφαίος αθλητής του αιώνα» Συγκεκριμένα σε τελετή που γίνεται στην Βιέννη, 30 χρόνια μετά την επίτευξη του 1.000ού τέρματος της καριέρας του, ο «μάγος της μπάλας» έλαβε τον συγκεκριμένο τίτλο όπως προέκυψε από το δημοψήφισμα που έκανε το πρακτορείο Reuters. Δεύτερος στις προτιμήσεις ο θρύλος της πυγμαχίας Μοχάμεντ Άλι.