Ευρωπαία ΑΕΚ, πάτησε την Ριέκα

Η καλύτερη πρεμιέρα για την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League ήταν η σημερινή! Η Ένωση έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Ριέκα επικρατώντας με σκορ 2-1.

Όλοι οι πάκτες του Μανόλο Χιμένεθ στην Κροατία έκαναν πολύ καλό ματς. Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με σουτ του Μαντάλου και παρότι δέχτηκαν νωρίς την ισοφάριση από τον Έλεζ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, όμως η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω και περίμενε την κατάλληλη στιγμή. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 62ο λεπτό νίκησε τον Πρσάλκο και “τελείωσε” με μοναδικό τρόπο τους Κροάτες.

Ριέκα (Ματίας Κεκ): Πρσκάλο, Κρβιτς (73’ Ακόστι), Ζούτα, Χέμπερ, Ζούπαριτς, Γκαβράνοβιτς (59’ Μάλες), Ελέζ, Γκόργκον, Μίσιτς (81’ Ματέι), Μπράνταριτς, Βέσοβιτς

Στον πάγκο: Πάβισιτς, Σλούγκα, Πούντσετς, Μαυρίας

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τσόσιτς, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Κλωναρίδης (60’ Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (77’ Αϊντάρεβιτς), Λιβάγια (85’ Αραούχο)

Στον πάγκο: Τσιντώτας, Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Τρίστασον