Τέλος το Γουΐμπλεντον για τον Μάρεϊ

Ο κάτοχος του Γουΐμπλεντον Άντι Μάρεϊ έμεινε εκτός της συνέχειας στο τουρνουά καθώς γνώρισε την ήττα στα προημιτελικά από τον Σαμ Κέρεϊ με 3-2 σετ  (6-3, 4-6, 7-6, 1-6, 1-6). Έτσι ο Σκωτζέζος που είναι No1 στην παγκόσμια κατάταξη δεν θα έχει την ευκαιρία να προσθέσει άλλο ένα τίτλο του μεγάλου grand slam. Ο Βρετανός τενίστας πήρε εύκολα με 6-3 το πρώτο σετ, όμως ο Κέρεϊ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο, επικρατώντας με 6-4. Το τρίτο σετ ήταν ιδιαίτερα κλειστό, με συνέπεια να κριθεί στο tie break. Εκεί, ο Μάρεϊ εμφανίστηκε πιο ψύχραιμος και πήρε ξανά προβάδισμα στα σετ με 2-1. Όμως ο Μάρεϊ στη συνέχεια ένιωσε ενοχλήσεις στον αριστερό γοφό με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί ο αντίπαλος του παίρνοντας τα δύο επόμενα σετ με 6-1 και φθάνοντας στη τελική επικράτηση. Ο Αμερικανός No24 στην παγκόσμια κατάταξη προκρίνεται για πρώτη φορά σε ημιτελικά grand slam. Εκτός ημιτελικών έχει μείνει και ο Ράφα Ναδάλ. Στα ημιτελικά, ο Κέρεϊ θα αντιμετωπίσει το Νο.7 της παγκόσμιας κατάταξης, Μάριν Τσίλιτς, ο οποίος επικράτησε, έστω και δύσκολα, με 3-2 σετ του Ζιλ Μίλερ.