Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ολυμπιακός 3-1 (1ο Ημίχρονο)

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Europa League, στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής του Β΄ Ομίλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» είναι οι πρωτοπόροι του γκρουπ με δύο στις δύο νίκες (Αντβέρπ 2-1 και Φενέρ 3-0) και πηγαίνουν στη Γερμανία με στόχο την διασφάλιση της πρόκρισης. Μια πρόκριση που είναι δυνατόν να έρθει ακόμα και από την τρίτη αγωνιστική. Κάτι που δεν θα έχει κάνει ξανά άλλη ελληνική ομάδα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, σε φορμάτ έξι αγώνων.

Άιντραχτ Φρανκφούρης – Ολυμπιακός: Παρακολουθήστε το LIVE

1′ Σέντρα στο ματς.

7′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς τελικές προσπάθειες.

12′ Σέντρα από τον Καμαρά, πλασάρει πέφτοντας ο Ελ Αραμπί και αστοχεί.

13′ Βγάζει τη σέντρα ο Μπορέ, παίρνει την κεφαλιά Κάμαντα και στέλνει την μπάλα άουτ.

20′ Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι από τον Κόστιτς, ο Μπορέ πηδάει ψηλά αλλά δεν βρίσκει στόχο.

23′ Μία ακόμη κερδισμένη εναέρια μονομαχία ο Μπορέ, τρομερή επέμβαση με το πόδι ο Βάτσλικ. Υπάρχει και υποψία επιθετικού φάουλ στον Παπασταθόπουλο.

25′ Πέναλτι για την Άιντραχτ. Ο Σισέ γλιστράει και ανατρέπει τον Μπορέ. Παίρνει και κίτρινη και χάνει το ματς με τους Γερμανούς στο Φάληρο.

26′ ΓΚΟΛ: Ο Μπορέ αναλαμβάνει την εκτέλεση και νικάει τον Βάτσλικ στέλνοντάς τον από την άλλη.

29′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Γιάκις έκανε χέρι στη σέντρα από το φάουλ και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι!

30′ Γκοοοοοοοοοολ για τον Ολυμπιακό!! Ο Ελ Αραμπί με ωραίο πέναλτι σκοράρει για το 1-1!

35′ Ελέγχεται με VAR μία αγκωνιά που δέχτηκε ο Ελ Αραμπί. Δεν βγήκε κάρτα.

38′ Μία ακόμη σέντρα του Κόστιτς στο δεύτερο δοκάρι, σουτάρει στην κίνηση ο Τουρέ και αστοχεί.

40′ Στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός, ο Ελ Αραμπί κάνει το γύρισμα για τον Μασούρα και η πάσα του κόβεται. Από το κόρνερ που κέρδισαν οι «ερυθρόλευκοι» ο Παπασταθόπουλος παίρνει την κεφαλιά και ο Τραπ μπλοκάρει.

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45+2′ Γκολ για την Άιντραχτ! Ο Χιντερέγκερ είχε δοκάρι στην κεφαλιά του από το κόρνερ και στη συνέχεια ο Τουρέ έπειτα από 1-2 Σο και Μπορέ, ο Τουρέ σκοράρει με προβολή στο κενό τέρμα για το 2-1

45+3′ Τέλος στο πρώτο μέρος, Άιντραχτ – Ολυμπιακός 2-1

46′ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

51′ Αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Μασούρας σκάβει για τον Ελ Αραμπί, αλλά ο Τούτα τελειώνει τη φάση με δυνατό τζαρτζάρισμα στον Μαροκινό.

59′ Γκολ για την Άιντραχτ! Ο Πασιένσια έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Βάτσλικ δεν μπόρεσε να διώξει σωστά και ο Κάμαντα σε κενή εστία κάνει το 3-1!