Με χίλια ζόρια και ένα λάθος πέρασε από την πλατεία ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα καθώς επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 4-3. Ένα ματς που τα είχε όλα και κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε πολύ νωρίς στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό ύστερα από ένα τραγικό λάθος του Φιγκέϊρας που γύρισε τη μπάλα προς τον Προτό αλλά στην πορεία της μπάλας πετάχτηκε ο Σπιριντόνοβιτς και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Οι ερυθρόλευκοι πήραν τον έλεγχο του ματς και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το Σισέ στο 19΄,ο οποίος με κεφαλιά νίκησε το Κότνικ. Στο 21′ ο Πάρντο μετά από σέντρα του Σεμπά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν ν προηγηθούν με τον Ανσαριφάρντ με ωραίο πλασέ στο 37ο λεπτό. Ο ίδιος παίχτης στο 45′ πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Πάρντο και έκανε το 1-3. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έχασε και άλλες ευκαιρίες να μεγαλώσει το σκορ αλλά ήρθε το τελευταίο δεκάλεπτο να προσφέρει απίστευτο θέαμα. Αρχικά στο 82′ ο Μασούντ με πέναλτι έκανε το 2-3 και δύο λεπτά αργότερα ο Ντουμιρσάϊ έφερε το ματς στα ίσα σκορπώντας ενθουσιασμό στη Νέα Σμύρνη. Όμως στο 87′ ο Φορτούνης με νέο πέναλτι  έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Με την συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών ο Χατζισαφί με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο αρνητικός για ακόμα ένα ματς Φιγκέϊρας βρήκε το Χατζισαφί μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά ο κ.Ευαγγέλου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Έτσι οι πρωταθλητές έφυγαν με ένα πολύτιμο τρίποντο από μια δύσκολη έδρα. Οι Νεοσμυρνιώτες διαμαρτύρονται κακώς για τη φάση του πέναλτι του Ολυμπιακού αλλά δικαίως για το μαρκάρισμα του Φιγκέϊρας στο τελευταίο λεπτό. Από την άλλη ο κ.Λεμονής έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά του να διορθώσει την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού καθώς για ακόμα ένα παιχνίδι η ομάδα του δέχτηκε πολλά γκολ και ακολουθεί και το δύσκολο ματς με τη Μπαρτσελόνα για το Champions League. Κυρίως πρέπει να προβληματιστεί με την ακόμα μία άσχημη εμφάνιση του Φιγκέϊρας και τη χρησιμοποίησή του στην ομάδα.