Αθλητισμός

ΠΑΟΚ- Λαύριο 83-65: Το δεύτερο μέρος άφησε υποσχέσεις

ViberViber MessengerMessenger WhatsAppWhatsApp
Ακούστε το άρθρο

Το πιο σημαντικό, όμως, για τον ΠΑΟΚ ήταν η εικόνα από τα μισά της δεύτερης περιόδου αλλά και σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Τότε που έδειξε ότι και καλή άμυνα μπορεί να παίξει, αλλά και μέσα από το ομαδικό του παιχνίδι ν’ αναδείξει διαφορετικούς πρωταγωνιστές.

Ο Μαργαρίτης κατά πρώτο λόγο και οι Λοβ, Τσαλμπούρης και Τέρνερ (στο δεύτερο ημίχρονο) μαζί με την καλή άμυνα, έδωσαν στον «Δικέφαλο του Βορρά» την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα

Ο ΠΑΟΚ και το πρώτο σερί

Με σερί 11-0 σε 4’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 40-36. Ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα και ξέφυγε 57-49 στο 28’. Το Λαύριο μείωσε σε 57-53 κι αυτή ήταν η τελευταία φορά που είχε επαφή με το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 67-58 στο 32’ καθώς έβρισκε λύσεις στην επίθεση ενώ λειτουργούσε άριστα η άμυνά του. Με νέο σερί 10-0 το 67-60 έγινε 77-60 και όλα τελείωσαν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 41-40, 59-53, 83-65

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 10, Λοβ 12, Γκρίφιν 9, Κακλαμανάκης 7, Τέρνερ 11, Τσαλμπούρης 12, Μαργαρίτης 13, Ιατρίδης, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 7, Μήτρου- Λονγκ 2

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Σάβατζ 6, Μουράτος 3, Λέβαν 6, Ντιαλό 14, Γερομιχαλός 6, Κάρτερ 9, Λεγκίκας 2, Ντέιβις 13, Ερμείδης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 6.