Αθλητισμός

Συνέτριψε τη Λαμία και έπιασε κορυφή ο ΠΑΟΚ

ViberViber MessengerMessenger WhatsAppWhatsApp
Ακούστε το άρθρο

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο επιβλήθηκε της Λαμίας εντός έδρας με 4-0 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της ΑΕΚ στη Ξάνθη έμεινε πρώτος στη βαθμολογία και κατεβαίνει την άλλη βδομαδα στον Πειραιά για να παίξει με τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10’ με το Λέοβατς και στο 24’ ο συνήθης ύποπτος για το δικέφαλο του βορρά Πρίγιοβιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό ο Πέλκας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε και πάλι ο Σέρβος φορ του ΠΑΟΚ δύο λεπτά πριν το τέλος διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 10 παίχτες καθώς στο 71’ ο Αναστασοπούλος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αποβολή είχαμε και στη Ριζούπολη για τη Κέρκυρα καθώς στο 61’ ο Ελόνγκ έφυγε από το ματς την οποία ο Απόλλωνας δεν εκμεταλλεύτηκε και έμεινε στο 0-0. Μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Λεβαδειακός στο Αγρίνιο με αντίπαλο τον Παναιτωλικό με 1-0. Χρυσός σκόρερ ήταν ο Νιασέ στο 47’. Πάντως το τελικό σκορ αδικεί τους γηπεδούχους καθώς απώλεσαν πάρα πολλές ευκαιρίες και είχαν και δύο δοκάρια. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με τον αγώνα του Παναθηναϊκού με τη Λάρισα στις 19:30 στη Λεωφόρο.