Εθνική Ελλάδας από ατσάλι!

Το Βέλγιο νωρίτερα της έκανε το δώρο κι η Εθνική μας το αξιοποίησε! Νίκησε 2-1 στην Κύπρο με Μήτρογλου, Τζιόλη να γυρίζουν το ματς και να διατηρούν τις ελπίδες για τα μπαράζ. Αγωνία πλέον για το αν θα πάρει η Ελλάδα θέση σε αυτά, αφού περιμένει και άλλα παιχνίδια για να δει τι θα γίνει.

Στο 8ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από αριστερά, ο Μανωλάς πήρε την κεφαλιά και η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Παναγή αλλά στο 18’ ο Σωτηρίου έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ελλάδας, πλάσαρε τον Καρνέζη ο οποίος απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Κύπριος φορ έκανε το 1-0 σε κενό τέρμα. Η Ελλάδα ξύπνησε κάπου εκεί και στο 24’ ο Λαΐφης έκανε τραγικό λάθος, ο Μάνταλος έδωσε στον Μήτρογλου που γύρισε όμορφα και με πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής, έγραψε το 1-1. Και στο 26’ μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Τζιόλης πήρε την κεφαλιά κι έκανε το 1-2.

Στο 48’ μετά από κόρνερ του Φορτουνη, ο Τοροσίδης μόνος του στη μικρή περιοχή πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε άουτ την μπάλα και τρία λεπτά ο Μήτρογλου έφυγε μόνος στην κόντρα αλλά στο τέλος παραπάτησε κι έκανε κακό πλασέ με τον Παναγή να διώχνει. Στο 55’ ο Φορτούνης άνοιξε στον Μήτρογλου στα δεξιά κι εκείνος αντί να του γυρίσει πάλι έκανε σουτ από πολύ πλάγια θέση τα δεξιά και αστόχησε και στο επόμενο λεπτό, ο Μάνταλος έκανε τρομερή ενέργεια και σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι του Παναγή και να φεύγει παράλληλα. Η Εθνική ανέβηκε κι άλλο και στο 57’ ο Μήτρογλου πρόλαβε την έξοδο του Παναγή αλλά πλάσαρε άσχημα, ενώ στο 78’ ο Καρνέζης απέκρουσε δύσκολα το δυνατό σουτ του Κυριάκου. Στο 90+2’ ο Μάνταλος έκανε το σουτ αλλά ο Παναγή έπεσε και έσωσε.

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Κατελάρης, Λαΐφης, Αντωνιάδης (60’ Αλεξάνδρου), Δημητρίου, Λαμπάν, Αρτυματάς, Καστάνος (80’ Οικονομίδης), Μαργκάτσα (86’ Μυτίδης), Κυριάκου, Σωτηρίου

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Παπασταθόπουλος, Σταφυλίδης, Τοροσίδης (69’ Ρέτσος), Μανωλάς, Τζαβέλας, Ζέκα, Τζιόλης, Φορτούνης (76’ Δώνης), Μάνταλος, Μήτρογλου (89’ Σάμαρης).