Europa League: Ατλέτικο και Μαρσέιγ στον τελικό

Η ισπανική Ατλέτικο Μαδρίτης και γαλλική Μαρσέιγ συνιστούν το εφετινό ζευγάρι, που θα μονομαχήσει στον τελικό του Europa League στη Λιόν.

Στη Μαδρίτη, οι “ροχιμπλάνκος” (ύστερα από το 1-1 του πρώτου αγώνα) ήθελε να μην παραβιαστεί η εστία της κόντρα στην Άρσεναλ, προκειμένου να πάρει το ποθητό εισιτήριο. Όντας καλύτερη από τους κανονιέρηδες, η Ατλέτικο δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, άντεξε στην πίεση των Άγγλων και τελικά επικράτησε με 1-0 (σκόρερ ο Ντιέγο Κόστα στο 45ο λεπτό).

Πικρό αντίο για τον Αρσέν Βενγκέρ, καθώς ήταν η τελευταία ευρωπαϊκή αναμέτρηση στον πάγκο της Άρσεναλ.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Ομπλακ, Γοδίν, Χιμένες, Λούκας Ερνάντεζ, Γκάμπι, Βιτόλο (74′ Κορέα), Σαούλ, Κόκε, Παρτέι (93′ Σάβιτς), Γκριζμάν, Ντιέγο Κόστα (83′ Τόρες).

Αρσεναλ: Οσπίνα, Μονρεάλ, Κοσιελνί (12′ Τσέιμπερς), Μουστάφι, Μπεγιερίν, Οζίλ, Γουίλσιρ (68′ Μχιταριάν), Ράμσεϊ, Τσάκα, Γουέλμπεκ, Λακαζέτ.

Άγγιξε το θαύμα η Σάλτσμπουργκ – Της το στέρησε ο Ρολάντο

Στο Ζάλτσμπουργκ η Μαρσέιγ είχε να διαχειριστεί το υπέρ της 2-0 από τον πρώτο αγώνα, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να εκμηδενίσουν το προβάδισμα αυτό και με δύο τέρματα να στείλουν το ματς στην παράταση.

Εκεί, ο Ρολάντο έγινε ο χρυσός σκόρερ στο 116′ λεπτό, ρίχνοντας στον καναβάτσο τη Ζάλτσμπουργκ και στέλνοντας στον μεγάλο τελικό τους Γάλλους (τελικό σκορ: 2-1).

Σάλτσμπουργκ (Μάρκο Ρόζε): Βάλκε, Λάινερ, Ραμάλιο, Τσαλέτα-Καρ, Ούλμερ (97’ Πόνγκρατσιτς), Σαμασέκου, Μπερίσα, Αϊνταρά, Σλάγκερ (84’ Μιναμίνο), Νταμπούρ, Γκουλμπράντσεν (69’ Χουάνγκ)

Μαρσέιγ (Ρούντι Γκαρσία): Πελέ, Σαρ, Ραμί, Λουίζ Γκουστάβο, Αμαβί, Λόπεζ (66’ Ανγκισά), Σανσόν (101’ Ρολάντο), Οκάμπος, Παγιέ, Τοβάν, Ζερμέν (84’ Ενζί)