Τριγμοί στα θεμέλια του Wimbledon: Ελέγχονται αγώνες ως «στημένοι»

Δύο αγώνες του τουρνουά που ξεκίνησε στις 28 Ιουνίου και ολοκληρώθηκε με τη νίκη του Νόβακ Τζόκοβιτς επί του Ματέο Μπερετίνι (3-1 σετ), ερευνώνται από την ομοσπονδία, σύμφωνα με τη γερμανική εφημερίδα.

Πρόκειται για δύο αγώνες του πρώτου γύρου, έναν μονό και έναν διπλό ανδρών. Στον πρώτο, υπήρξαν πολλά και υψηλά πονταρίσματα στο σκορ του τρίτου σετ, ενώ στον δεύτερο αγώνα πολλαπλασιάστηκαν τα ποσά σε (επιτυχημένους) στοιχηματισμούς για ήττα συγκεκριμένης ομάδας, όταν εκείνη κέρδισε το πρώτο σετ.

Το θέμα ερευνά η επιτροπή της διεθνούς ομοσπονδίας τένις, που εξετάζει την αξιοπιστία των αγώνων, η «Tennis Integrity Unit». Ο διεθνής οργανισμός ακεραιότητας (ITIA), που είναι υπεύθυνος για την έναρξη των ερευνών αρνήθηκε μεν να δώσει λεπτομέρειες, ωστόσο παραδέχθηκε ότι έχουν καταγγελίες για τους συγκεκριμένους αγώνες.