Αθλητισμός

Έπιασε κορυφή η Μονακό

ViberViber MessengerMessenger WhatsAppWhatsApp
Ακούστε το άρθρο

Σε χτεσινό παιχνίδι για την 7η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος η Μονακό διέσυρε εκτός έδρας τη Λιλ με 4-0. Πριν την αναμέτρηση με την Πόρτο για το Champions League ο Λεονάρντο Ζαρντίμ είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει αρκετούς βασικούς παίχτες αλλά στην επίθεση έβαλε τους Γιόβετιτς και Φαλκάο. Ο Μαυροβούνιος άνοιξε το σκορ και ο Γκεζάλ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του πριγκιπάτου στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Κολομβιανός killer. Πρώτα με κοντινή κεφαλιά μετά από ριμπάουντ σε σουτ του Ρόνι Λόπες και στη συνέχεια με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-0, έφτασε τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα. Στο άλλο χτεσινό παιχνίδι η Νις προερχόταν από ένα πολύ καλό σερί τριών νικών με 10 γκολ ενεργητικό, αλλά προσγειώθηκε απότομα εντός έδρας με αντίπαλο την Ανζέ, μένοντας στο 2-2. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, προηγήθηκαν με 2-0 σχεδόν μετά από μισή ώρα αγώνα, ωστόσο το πέναλτι του Μάριο Μπαλοτέλι στο 1ο ημίχρονο και το αυτογκόλ του Ισμαέλ Τραορέ στο 76′ έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας.