Δυνατό ξεκίνημα για Μίλαν και Ίντερ

Αμφότερες οι ομάδες του Μιλάνο ξεκίνησαν εμφατικά τη Serie A καθώς η μεν Μίλαν επιβλήθηκε της Κροτόνε με 3-0 εκτός έδρας ενώ με τον ίδιο σκορ η δε Ίντερ επιβλήθηκε της Φιορεντίνα στο Τζουζέπε Μεάτσα. Οι  νερατζούρι είχαν ως πρωταγωνιστή τον Ικάρντι που βρήκε δίχτυα δις στο 6′ και στο 15′ ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πέρισιτς στο 79′. Οι Ροσονέρι από την πλευρά τους προηγήθηκαν με τον Κέσι στο 5ο λεπτό και ο Κρουτόνε στο 18′ έκανε το 0-2 ενώ στο 23′ ήταν η σειρά του Σούσο να μπει το ονομά του στον πίνακα των σκόρερ. Στη Ρώμη η Λάτσιο έμεινε στο 0-0 με τη νεοφώτιστη Σπαλ ενώ με το ίδιο σκορ τελείωσε το ματς της Σασουόλο με τη Τζένοα. Ισοπαλία είχαμε και στην Μπολόνια όπου η τοπική ομάδα έμεινε στο 1-1 με την Τορίνο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27′ με τον  Ντι Φραντζέσκο και ο Λιάγιτς έφερε το ματς στα ίσα στο 34′. Η Κιέβο επιβλήθηκε με 2-1 εκτός της Ουντινέζε. Το σκορ άνοιξε ο Ιγκλέζε στο 15ο λεπτό για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι με τον Τερό στο 37′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπίρσα στο 54ο λεπτό. Στη Γένοβα η Σαμπντόρια υποδέχτηκε την Μπενεβέντο,η οποία άνοιξε το σκορ στο 15′ με τον Τσιτσιρέτι αλλά ο Κουαλιαρέλα αρχικά ισοφάρισε το ματς στο 37′ και στο 55ο λεπτό έφερε τούμπα το ματς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Τέλος στον αγώνα που έγινε νωρίτερα η Ρόμα πέρασε από το Μπέργκαμο με το γκολ του Κολάροφ στο 31′. Αναλυτικά: Σάββατο (19/8), Γιουβέντους-Κάλιαρι 3-0 (12′ Μάντζουκιτς, 45′ Ντιμπάλα, 66′ Ιγουαΐν), Βερόνα-Νάπολι 1-3 (83′ πεν. Πατσίνι-32′ αυτ. Σουπραγέν, 39′ Μίλικ, 62′ Γκουλάμ), Κυριακή (20/8), Αταλάντα-Ρόμα 0-1 (31′ Κολάροφ), Μπολόνια-Τορίνο 1-1 (27′ Ντι Φραντσέσκο-34′ Λιάγιτς), Κροτόνε-Μίλαν 0-3 (6′ πεν. Κεσί, 18′ Κουτρόνε, 24′ Σούσο), Ιντερ-Φιορεντίνα 3-0 (6′ πεν.,15′ Ικάρντι, 79′ Πέρισιτς), Λάτσιο-Σπαλ 0-0, Σαμπντόρια-Μπενεβέντο 2-1 (39′,55′ Κουαλιαρέλα-15′ Τσιτσιρέτι), Σασουόλο-Τζένοα 0-0, Ουντινέζε-Κιέβο 1-2 (37′ Τερό-15′ Ινγκλέζε, 54′ Μπίρσα)