Αντετοκούνμπο: Ασταμάτητος! Νέα νίκη για Μπακς

Αντετοκούνμπο: Ασταμάτητοι για ακόμη ένα ματς ήταν οι Μιλγουόκι Μπακς, που επικράτησαν της Νέας Υόρκης (4-17) με 132-88 και πλέον κατέχουν το καλύτερο ρεκόρ του πρωταθλήματος με 18 νίκες σε 21 ματς.

Αυτή ήταν η 12η διαδοχική νίκη των Μπακς, που είχαν να σημειώσουν ισάριθμες σερί νίκες από το 1982. Οι Μπακς έγιναν επίσης η πέμπτη ομάδα στην ιστορία του πρωταθλήματος που καταφέρνει να κερδίσει δύο διαδοχικούς αγώνες με διαφορά μεγαλύτερη των 40 πόντων (44 τους Νικς και 41 τους Χόρνετς).

Τέτοια εποχή πέρυσι οι Μπακς είχαν ρεκόρ 15-6 και το 18-3 είναι το καλύτερο ξεκίνημα της ομάδας μετά τις σεζόν 1970-71 και 1971-72.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης σημειώνοντας 29 πόντους (3/4 τρίποντα) ενώ μάζεψε και 15 ριμπάουντ σε 22΄λεπτά συμμετοχής. Καλή εμφάνιση έκανε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος αγωνίστηκε για 12 λεπτά και σημείωσε 10 πόντους (4/6 σουτ) ενώ πήρε ένα ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ.

Ο Μίντλεντον πρόσθεσε άλλους 16 πόντους, ενώ 14 είχε ο Χιλ για να οδηγήσουν τα “ελάφια” σε μία άνετη επικράτηση επί της ομάδας της Νέας Υόρκης, η οποία ειχε μόνος τους Ραντλ και Ντότσον πρωταγωνιστές με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.