Αθλητισμός

Θρίλερ και στο ματς Αργεντινή-Ολλανδία-Προκρίθηκε η Αργεντινή στα πέναλτι

ViberViber MessengerMessenger WhatsAppWhatsApp
Ακούστε το άρθρο

Σε ματς θρίλερ εξελίχθηκε τελικά ο δεύτερος αγώνας των προημιτελικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ μεταξύ της Ολλανδίας και της Αργεντινής, που κρίθηκε τελικά στα πέναλτι με νικήτρια την ομάδα της    που προκρίθηκε για τον ημιτελικό.

Η Αργεντινή προηγήθηκε με 2-0 και όλα έδειχναν ότι θα πήγαινε εύκολα να συναντήσει στον ημιτελικό την Κροατία που πέταξε εκτός το απόλυτο φαβορί την Βραζιλία, στη διαδικασία των πέναλτι.

Όμως η Ολλανδία είχε διαφορετική άποψη και παίζοντας ένα πλήρως επιθετικό ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο με σύστημα 3-2-5 αρχικά μείωσε στο 83 με τον Βέγκχορστ και ισοφάρισε στο 12 λεπτό των καθυστερήσεων μετά από μια αριστουργιματική κομπίνα σε χτύπημα φάουλ έξω από την περιοχή.

Ακολούθησε η παράταση στην οποία οι δύο ομάδες άρχισαν διστακτικά αλλά στο δεύτερο ημίχρονο της η Αργεντινή έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να βάλει το νικητήριο γκολ.