Αθλητισμός

Περνάει μέσω Ριέκας ο Ολυμπιακός

ViberViber MessengerMessenger WhatsAppWhatsApp
Ακούστε το άρθρο

Οι πρωταθλητές Ελλάδας στον πρώτο αγώνα για τα play offs με αντίπαλο τη Ριέκα επικράτησαν με 2-1 και πάνε με σαφές προβάδισμα στον αγώνα ρεβάνς της Τρίτης. Το σκορ αποτελεί μαγική εικόνα βάση της απόδοσης των δύο ομάδων και οι φιλοξενούμενοι θα πρέπει να νιώθουν ευχαριστημένοι που δέχτηκαν μόλις δύο γκολ. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς φουριόζος και ήθελε να πετύχει το γρήγορο γκολ αλλά πρώτα ο Μπεν στο 8′ αστόχησε από κοντά και έπειτα ο Σεμπά στο 13′ νικήθηκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ από τον Σλούγκα. Στο 30ο λεπτό ο Μπεν απωλέσε άλλη μια ευκαιρία όταν από κοντά η κεφάλια του δε βρήκε στόχο. Οι πρωταθλητές συνέχισαν να πιέζουν και δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Μάριν να νικηθεί από το Σλούγκα ενώ ο Μπεν ξανά απέτυχε με κεφαλιά στο 40′. Και ο νόμος του ποδοσφαίρου επαληθεύτηκε στο πρώτο μέρος όταν η Ριέκα στην πρώτη αξιόλογη επίθεση της άνοιξε το σκορ με τον Έμπερ στο 42′ και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης απέτυχε να πετύχει το 0-2 οτάν νικήθηκε από τον Καπίνο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήθελαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και τα κατάφεραν όταν ο Φορτούνης στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα σέρβιρε στον Οτζίτζα ο οποίος με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσα στο 66′. Στο 80′ η Ριέκα έμεινε με 10 παίχτες και ο Ολυμπιακός έκανε την τελική αντεπίθεση για την ανατροπή. Και το κατάφεραν στο 93′ με κοντινή κεφαλιά του Ρομαό. Οι Πειραιώτες πανέ με μικρό προβάδισμα στον επαναληπτικό αν και το τελικό σκορ στο Φάληρο αποτελεί μαγική εικόνα καθώς η Ριέκα με μιάμιση φάση έκανε γκολ ενω ο Ολυμπιακός απωλέσε πολλές ευκαιρίες πριν να βρει το δρόμο προς τε δίχτυα. Οι παίχτες του Χάσι γνώρισαν την αποθέωση από τους φιλάθλους τους που κατέκλυσαν το Στάδιο Καραϊσκάκης αναγνωρίζοντας τους την προσπάθεια για την ανατροπή.