Ήττα της Μίλαν πριν την ΑΕΚ

Στο μεγάλο ντέρμπι του Καμπιονάτο η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ για το Europa League Μίλαν γνώρισε την ήττα από την Ίντερ με 3-2. Το ματς πέρα από τα γκολ πρόσφερε πλούσιο θέαμα και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ικάρντι που σημείωσε και τρία γκολ της ομάδας του. Οι ‘’νερατζούρι’’ με τη νίκη τους ανέβηκαν στη δεύτερη θέση δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Νάπολι. Στο 13’ ο Καντρέβα σημάδεψε το δοκάρι αλλά στο 28’ ο Αργεντινός φορ της Ίντερ έκανε το 1-0. Στο δεύτερο μέρος ο Μοντέλα έριξε στο ματς και τον Κρουτόνε και στο 49’ ο Αντρέα Σίλβα ισοφάρισε τα δοκάρια. Όμως στο 56’ ο Σούσο με ωραίο σουτ ισοφάρισε. Στο 62ο λεπτό ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε το σουτ του Μποναβεντούρα και στο επόμενο λεπτό ο φορ της Ίντερ μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Πέρισιτς έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Η Μίλαν έφερε ξανά το ματς στα ίσα στο 81’ μετά από φάση διαρκείας με τον Μποναβεντούρα. Στο 90’ όμως ο Ροντρίγκες ανέτρεψε τον Ντ´Αμπρόζιο μέσα στην περιοχή και ο Ικάρντι από το σημείο του πέναλτι έκανε το 3-2 φτάνοντας τα τρία γκολ στο ματς. Αναλυτικά τα χτεσινά αποτελέσματα:

Φιορεντίνα-Ουντινέζε 2-1, Κάλιαρι-Τζένοα 2-3, Κροτονε-Τορίνο 2-2, Μπολόνια-Σπαλ 2-1, Σαμπντόρια-Αταλάντα 3-1, Σασουόλο-Κιέβο 0-0, Ίντερ-Μίλαν 3-2