Παυλίδης και Χατζηδιάκος τα δύο άγνωστα αστέρια της Εθνικής Ελλάδος

Ο ένας στην επίθεση της Εθνικής και ο άλλος στην άμυνα. Ο πρώτος μάλιστα πέτυχε και το πρώτο γκολ της Εθνικής με τη Βοσνία. Κυρίες και κύριοι ιδού τα δύο νέα αστέρια της νέας Εθνικής Ελλάδος, ο Βαγγέλης Παυλίδης και ο Παντελής Χατζηδιάκος.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης

Στις 9 Απριλίου 2016, υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο με τη Μπόχουμ μέχρι το καλοκαίρι του 2019. Βρίσκεται στην ομάδα για 1,5 χρόνο και έχει εξαργυρώσει τις εκπληκτικές του εμφανίσεις στη Μπουντεσλίγκα U19 (45 αγώνες – 20 γκολ – 13 ασίστ) και στην άριστη παρουσία του στην πρώτη ομάδα, στην οποία συμμετείχε τακτικά στις προπονήσεις, καθώς και σε επίσημα φιλικά παιχνίδια. Ο Παυλίδης ψηφίστηκε, σύμφωνα με τη FIFA, ως ένα από τα 15 μεγαλύτερα ταλέντα στους τελικούς του προηγούμενου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17 στη Βουλγαρία. Η ομάδα της Βεστφαλίας στοιχηματίζει πολύ στον νεαρό επιθετικό από την περίοδο 2016-17 και έτσι έσπευσε να τον δεσμεύσει με νέο συμβόλαιο μέχρι το 2019, καθώς γερμανικέςαγγλικές και ιταλικές ομάδες ενδιαφέρθηκαν για αυτόν τα τελευταία χρόνια.[4]

Στις 15 Μαΐου 2016, έκανε το ντεμπούτο του για το σύλλογο, μπαίνοντας ως αλλαγή στην εκτός έδρας νίκη με 2-4 εναντίον της Χεϊντενχέιμ για την 2. Μπουντεσλίγκα.

Μπορούσια Ντόρτμουντ ΙΙ (δανεισμός)

Στις 26 Ιανουαρίου 2018, εντάχθηκε ως δανεικός στη Μπορούσια Ντόρτμουντ ΙΙ για το δεύτερο μισό της σεζόν.[5] Στις 22 Ιουνίου 2018, η διάρκεια του δανεισμού του επεκτάθηκε μέχρι το καλοκαίρι του 2019.[6]

Βίλεμ ΙΙ

Στις 17 Ιανουαρίου 2019, η Βίλεμ ΙΙ επιβεβαίωσε τη μετακίνηση του, με τη μορφή δανεισμού από τη Μπόχουμ, μέχρι το τέλος της σεζόν 2018-19.[7] Στις 23 Ιανουαρίου 2019, σημείωσε το πρώτο του γκολ με την ομάδα, ύστερα από ασίστ του Μάριου Βρουσάι σε μια εκτός έδρας νίκη με 3-2 για το Κύπελλο εναντίον της Τβέντε.[8] Στις 16 Φεβρουαρίου 2019, σημείωσε το πρώτο του γκολ στο Πρωτάθλημα, με ένα σουτ από πολύ κοντινή απόσταση, στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τη Φίτεσε.[9]

Και ο Παντελής Χατζηδιάκος

Τον Ιανουάριο του 2015, ο Παντελής Χατζηδιάκος, ο οποίος μετακόμισε από τον Παναθηναϊκό στην ΑΖ Άλκμααρ ως νεαρός το 2011, υπέγραψε τριετές επαγγελματικό συμβόλαιο με την ολλανδική ομάδα. Έκανε το ντεμπούτο του με το σύλλογο τόσο στο Τσάμπιονς Λιγκ, όσο και στους αγώνες του Γιουρόπα Λιγκ. Στο παρελθόν, στέφθηκε πρωταθλητής Ολλανδίας με την AZ U16. Το 2017, βοήθησε τη Jong AZ να κερδίσει τον τίτλο στη Tweede Divisie και να επιτευχθεί η άνοδος στην Εέρστε Ντιβίζιε.[2]

Έκανε το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα, μαζί με την πρώτη εμφάνισή του στο Ολλανδικό Πρωτάθλημα σε μία εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Ζβόλε, μπαίνοντας ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Στις 3 Δεκεμβρίου 2017, ο 20χρονος διεθνής κεντρικός αμυντικός, σημείωσε το πρώτο του γκολ στο Ολλανδικό Πρωτάθλημα, στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Φένλο. Σφράγισε τη νίκη στο 84ο λεπτό “Με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής και αυτό δεν είναι το πρώτο γκολ της καριέρας του, καθώς σκόραρε στο Κύπελλο εναντίον της Μάαστριχτ το Σεπτέμβριο”. Με αυτή τη νίκη, η Άλκμααρ έφτασε τις 6 συνεχόμενες νίκες στο Πρωτάθλημα.[3] Άρχισε τη σεζόν 2018-19 ως ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης της αμυντικής γραμμής της ομάδας.

Διεθνής σταδιοδρομία

Ως αποτέλεσμα των εξαιρετικών επιδόσεών του, κλήθηκε στην Εθνική Ελπίδων Ελλάδας από τον Αντώνη Νικοπολίδη, για τον προκριματικό αγώνα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 του 2019, εναντίον του Σαν Μαρίνο και της Τσεχίας, στις 22 και 27 Μαρτίου 2018 αντίστοιχα.

Ο Χατζηδιάκος πραγματοποίησε το ντεμπούτο το με την Εθνική Ανδρών Ελλάδας στις 12 Οκτωβρίου 2019, σε έναν προκριματικό αγώνα για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2020 εναντίον της Ιταλίας στο Ολυμπιακό Στάδιο της Ρώμης, όπου αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο.[4][5]