«Ταύρος»! Η… απίστευτη τάπα του Αντετοκούνμπο στον Λεμπρόν! video

Τι ματς ήταν αυτό! Το ντέρμπι κορυφής του ΝΒΑ ήταν πραγματικό ντέρμπι, στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Μιλγουόκι Μπακς να δείχνουν αντοχές στην αντεπίθεση των Λος Άντζελες Λέικερς του Λεμπρόν Τζέιμς και με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να επικρατούν 111-104.

Πλέον, η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο έχει το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα, 25-4

Οι Μπακς φρόντισαν να πάρουν προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, με εξαίρεση το αρχικό 0-3 των Λέικερς, χωρίς, ωστόσο, να πάρουν διψήφια διαφορά, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 23-17.

Στο δεύτερο 12λεπτο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, προηγήθηκαν δυο φορές με +21, 51-30 και 54-33, πριν από το 65-46 του ημιχρόνου.

Μιλάμε για χρήμα! Η Τότεναμ ζητά 450 εκ. ευρώ για το όνομα του σταδίου της! video

Στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου, οι Μπακς κρατούσαν τους Λέικερς σε απόσταση ασφαλείας και με 6:10 να απομένουν για το φινάλε του 12λεπτου, προηγούνταν 80-61.

Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους 20-9 και μείωσαν σε 89-81.

Στο τελευταίο 12λεπτο, οι Λέικερς επιχείρησαν την τελική αντεπίθεση, αλλά οι Μπακς δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στο τελικό 111-104.

Η… απίστευτη τάπα του Αντετοκούνμπο στον Λεμπρόν Τζέιμς!

Απέναντι στον «Βασιλιά» Λεμπρόν, ο Αντετοκούνμπο έδειξε την κλάση του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 34 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 32:19 λεπτά συμμετοχής. Επιπλέον, κατέγραψε ρεκόρ καριέρας στα σουτ τριών πόντων με 5/8. Άξιος συμπαραστάτης του Έλληνα φόργουορντ ήταν ο Τζορτζ Χιλ με 21 πόντους.

Όσο για τον Λεμπρόν, ο Τζέιμς τελείωσε μεν με τριπλ-νταμπλ (21 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ), αλλά ούτε εκείνος, ούτε ο Άντονι Ντέιβις (36 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ) γλίτωσαν τους Λέικερς από δεύτερη συνεχόμενη ήττα.