Αθλητισμός

Πήρε μπροστά στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟ

ViberViber MessengerMessenger WhatsAppWhatsApp
Ακούστε το άρθρο

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα μπάσκετ καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ με 89-74 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι καθώς οι γηπεδούχοι εμφάνισαν αρκετά συμπτώματα του αγώνα με τη Μπαρτσελόνα. Στο δεύτερο μέρος όμως μπήκαν τα σουτ και η διαφορά άνοιξε πολύ με αποτέλεσμα οι πρωταθλητές να φτάσουν σε μία εύκολη τελικά νίκη.  Ο Παναθηναϊκός είχε 7/13 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ανταγωνιστικό -σε γενικές γραμμές- ΠΑΟΚ. Συνολικά οι «πράσινοι» είχαν 12/28 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα και ήταν το «κλειδί» για την τελική επικράτηση, σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα σε αυτό το διάστημα. Βέβαια για ακόμα ένα ματς ήταν κακός στις βολές και έχασε και τη μάχη των ριμπάουντ. Πολύ καλός για τους νικητές ήταν ο Ντένμον με 17π και τον ακολούθησε ο Λοτζεσκι με 14. Ουσιαστικός ήταν και ο Καλάθης με 11π και 12 ασίστ. Από τον ΠΑΟΚ ο Ντίλαρντ σημείωσε 22π και ο Κατσίβελης 15.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 72-50, 89-74.